Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia lalki Barbie - Wszystko, co musisz wiedzieć o najsłynniejszej lalce na świecie

2023-06-29
Historia lalki Barbie - Wszystko, co musisz wiedzieć o najsłynniejszej lalce na świecie

Historia lalki Barbie - Wszystko, co musisz wiedzieć o najsłynniejszej lalce na świecie (pierwsza lalka, ciekawostki)

Barbie - kultowa lalka, która od dekad bawi i inspiruje dzieci na całym świecie. Powstała w 1958 roku, a od tamtej pory przeszła wiele metamorfoz, zdobywając serca kolejnych pokoleń dziewcząt. Wraz z rozwojem technologii i zmieniającymi się trendami, Barbie przeszła wiele przemian - od ubrań i fryzur po zmiany zawodu i zainteresowania. Historia Barbie to fascynująca opowieść o marzeniach, wyzwaniach i zmieniającej się roli kobiet w społeczeństwie.

Panuje wiele kontrowersji wokół tej lalki, ale nie da się zaprzeczyć jej wpływu na kulturę i modę. W tym artykule dowiesz się, jak powstała Barbie, jakie były najważniejsze etapy w jej historii, jakie problemy ją otaczały i jak radzi sobie z nowymi wyzwaniami.
Czy wiesz, że obecnie Barbie jest także częścią popkultury, pojawiając się w filmach, programach telewizyjnych i piosenkach? Przekonaj się, dlaczego ta lalka zawsze będzie modna i intrygująca. 

 Historia lalki Barbie - ciekawostki z kulisy tworzenia zabawki.

Historia powstania lalki Barbie sięga roku 1958, gdy jej twórczyni - Ruth Handler, zobaczyła jak córka bawi się jednym z zabawkowych ludzików. Zainspirowana tym, po powrocie do Stanów Zjednoczonych postanowiła stworzyć lalkę z realistycznymi proporcjami ciała i modnymi ubraniami, którą dziewczynki mogłyby włączyć w świat swoich zabaw. Wtedy natknęła się na niemiecką lalkę Lilli o figurze dorosłej kobiety przeznaczoną dla dorosłych. Ruth nazwała stworzoną przez siebie lalkę Barbie, na cześć swojej córki i wprowadziła na rynek jako modelkę z Kalifornii. 
Barbie jest zdrobnieniem od imienia Barbara Millicent Roberts. Posiada ona wymyśloną historię, w której występują między innymi jej chłopak - Ken oraz przyjaciółki – Midge i Teresa. Barbara ma również trzy młodsze siostry o imionach Skipper, Stacie i Chelsea.

Początkowo lalka spotkała się z krytyką i niedowierzaniem, ale szybko zyskała popularność i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kultury popularnej.
Kulisy tworzenia lalki są pełne ciekawostek - Ruth Handler wykupiła prawa do Lilli od niemieckiej firmy i uzyskała licencję na produkcję, a jej mąż zajął się produkcją samej lalki, którą wykonano z celuloidu. 
Barbie po raz pierwszy pojawiła się na amerykańskich międzynarodowych targach zabawek w Nowym Jorku 9 marca 1959, po wykupieniu praw do Lilli przez założone przez Ruth i Elliotta Handlerów przedsiębiorstwo Mattel.
W ciągu 60 lat istnienia Barbie przeszła wiele zmian, stała się bardziej różnorodna i reprezentuje teraz kobiety o różnych rasach, wymiarach i zawodach. 


Dlaczego Barbie stała się symbolem amerykańskiego stylu życia?

Pierwsza Barbie, lalka o długich blond włosach i perfekcyjnym ciele, od lat 50. XX wieku stała się ikoną amerykańskiego stylu życia. Z jednej strony, można powiedzieć, że Barbie stanowiła odzwierciedlenie amerykańskiego snu – symbolem bogactwa, luksusu i radości z życia.

Z drugiej strony, lalka wprowadzała nowe trendy modowe i dokonywała ewolucji w podejściu do prawa kobiet do pracy i samorealizacji. Dzięki swojemu charakterystycznemu stylowi, marka Barbie zostawała postrzegana jako lider na rynku zabawek, uosabiając równocześnie konsumpcjonistyczne podejście do życia. Dlatego też Barbie stała się nieodłącznym elementem amerykańskiej kultury popularnej i autostradą kulturalną, prowadzącą w świat kiczu, glamuru i luksusu. 


Jakie wersje Barbie były najbardziej kontrowersyjne i dlaczego?

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych wersji Barbie był "Orient Excess Barbie" z 2004 roku. Ta wersja przedstawiała Barbie w stylizacji inspirowanej Azją, ubraną w kimono, z abażurem i wachlarzem. Została uznana za kulturowo niestosowną i przesadnie stereotypową. Rok później Barbie w wersji "Totally Tattoos" wywołała niezadowolenie wśród rodziców, ponieważ połączenie tatuaży z zabawką dla dzieci było uważane za nieodpowiednie.

W 2010 roku Barbie pojawiła się w wersji "Video Girl", wyposażona w kamerę umieszczoną w jej klatce piersiowej. Zdjęcia i filmy z tej kamery mogliśmy później obejrzeć na komputerze. Otrzymała jednak wiele krytyki, ponieważ można było ją łatwo wykorzystać do szpiegowania i naruszania prywatności. Mimo kontrowersji, wersje te nie przeszkodziły Barbie w trwaniu jako jednej z najbardziej ikonicznych zabawek na świecie.