Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lalki dla dzieci – przegląd najpopularniejszych lalek

2020-07-08
Lalki dla dzieci – przegląd najpopularniejszych lalek

Lalki – szmaciane, bobasy, te wyglądające jak dorosłe kobiety i zupełnie fantastyczne. Te inspirowane popularnymi bajkami i te do kolekcjonowania. Niezmiennie to jeden z ważniejszych elementów, jakie w pokoju dziecka musi się pojawić. To doskonała lekcja empatii i opiekowania się. To bardzo często najlepsza przyjaciółka i powierniczka sekretów. Dlatego lalki są niezmiennie najchętniej wybierane na prezent dla dzieci w każdym wieku, a poza większymi i mniejszymi propozycjami znajdziemy również szereg akcesoriów – począwszy od ubranek, wózków, dodatków do karmienia, na domkach czy pojazdach skończywszy. To niezwykle bogaty i różnorodny dział, a kolejne kolekcje przyciągają miłośników tego typu zabawek, choć niewątpliwie są również produkty, które od lat nie wychodzą z mody.

Lalka na miarę potrzeb

Przede wszystkim lalka musi być dopasowana do wieku i potrzeb dziecka i jego zainteresowań. Uszczęśliwianie malucha nawet bardzo modną propozycją, która nie skradnie jego serca, nie jest dobrym pomysłem. Niezwykle ważnym aspektem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i możliwości dziecka, jest wiek. Roczne maluszki z pewnością zachwycą się miękkimi i niewielkimi lalkami które będą bardziej maskotką. Niech będzie idealna do przytulania, gryzienia, dotykania, ściskania. Niech nadaje się do prania i niech będzie kolorowa. Te elementy będą pobudzać zmysły dziecka, które w początkowej fazie rozwoju są szczególnie chłonne na bodźce różnego rodzaju. Starsze – kilkuletnie dzieci chętnie sięgają po bobasy. Dużą popularnością cieszą się również lalki interaktywne, które śmieją się, wypowiadają pojedyncze słowa oraz w jakiś sposób włączają w zabawę. Można je w wielu wariantach również karmić, przewijać, a przede wszystkim godzinami można zmieniać ciuszki, bawić się w mamę, zabierać na spacery w wózku, który do złudzenia przypomina ten prawdziwy.

Bajkowe propozycje

Popularność określonych filmów i seriali sprawia, że w pokoju dziecięcym pojawia się coraz więcej elementów inspirowanych ulubionymi bohaterami. I nie da się tego trendu przeoczyć. Dlatego właśnie każda nowa produkcja wiąże się również z tym, że na sklepowych półkach pojawiają się lalki nawiązujące wyglądem do postaci. Dzięki temu można bajkowe historie przenieść na grunt własnego pokoju lub też wymyślać swoje własne, co rewelacyjnie rozwija wyobraźnię i słownictwo. Wiele z animacji ma również bardzo ważne przesłanie etyczne, a zabawa polega na tym, by relacje międzyludzkie czy też wzorce pielęgnować. Nic więc dziwnego, że niezmiennie w pokojach dziecięcych królują księżniczki Disneya, młodsze dzieci sięgają po postaci Maszy i Niedźwiedzia, Shimmer i Shine, Whissper, Wampirina stają się prawdziwymi przyjaciółkami w każdej sytuacji. Oczywiście nie da się również nie wspomnieć o kultowych już bohaterkach „Krainy lodu”. Anna i Elsa zawładnęły wyobraźnią młodszych oraz starszych i pojawiają się jako zabawki, artykuły szkolne czy też w elementach dekoracyjnych, a także na ubraniach. Nieco inaczej sprawa się ma z lalką Barbie. Ta kolekcja wiele lat temu zrewolucjonizowała rynek zabawek, a dzieci pokochały kopię dorosłej pięknej kobiety całym sercem. Dlatego właśnie świat Barbie cały czas się rozrasta, pojawiają się nowe modele, ciuchy, pojazdy, dodatki, które opowiadają jakąś historię. I oczywiście emitowane są również filmy i seriale z tymi bohaterami, co także wpływa na popularność tego rodzaju zabawek.

Lalka na prezent

Lalki to zabawka, która ma wiele zadań. Poza tym, że daje prawdziwą radość, to również pozwala rozwijać kompetencje i zainteresowania, uczy współczucia, pokazuje, jak należy troszczyć się o innych, a także daje okazję do wchodzenia w role społeczne. Tym samym można odgrywać scenki, które w życiu mogą się zdarzyć, a czasem też rozmawiać na trudne tematy.

Najczęściej na prezent wybierane są bobasy. To również rewelacyjny pomysł na zabawkę, gdy w domu pojawia się młodsze rodzeństwo. Dzięki temu daje się dziecku okazję do tego, by naśladowało, brało czynny udział w opiece nad maluszkiem, a także mogło zrozumieć to, że czasem wymaga on większej uwagi. Lalki bobasy można przewijać i karmić, a niektóre modele interaktywne nawet raczkują, chodzą i płaczą. Inne rewelacyjnie sprawdzają się do kąpieli i codzienna zabawa w wodzie przynosi im wielką radość.

Warto również zwrócić uwagę na szmaciane lalki, które nie tracą na popularności. Są miękkie, czasem przypominają zabawki w stylu retro, ale są wspaniałymi towarzyszami. W modzie są także niewielkie figurki, które można kolekcjonować. Pewną grą z konwencją stają się natomiast upiorne lalki Monster High. Choć przypominają Barbie, to jednak inspirowane są horrorami, klimatami gotyckimi czy subkulturami. Straszne modelki podbiły rynek i stały się ciekawą motywacją do rozmowy o estetyce jako takiej. Po lalki sięgają przede wszystkim dziewczynki, ale i chłopcy chętnie wybierają różnego rodzaju propozycje i dla nich ta zabawka może być również doskonałą propozycją, szczególnie że coraz więcej pojawia się również modeli płci męskiej.

pixel