Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki ogrodowe – czyli zabawa na świeżym powietrzu

2020-05-25

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim aktywności na świeżym powietrzu, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Niezależnie od tego, czy dysponujesz większym lub mniejszym ogrodem, z pewnością znajdziesz miejsce na to, by postawić ulubione zabawki. Wiele z nich sprawdzi się również na podwórku przed blokiem. Czasem wystarczy odrobina zieleni, by zadbać o idealną przestrzeń do zabawy. A to właśnie sprawia, że dzieci spędzać będą poza domem dużo czasu – w oderwaniu od tabletów czy telewizora.

Klasyka w nowym wydaniu

Gdy myślimy o zabawkach ogrodowych, to z pewnością na pierwszym miejscu wymienimy piaskownice – zarówno te drewniane, jak i te z tworzyw sztucznych rewelacyjnie sprawdzą się w każdej przestrzeni. Młodsi, starsi i dorośli chętnie też spędzają czas w piasku. Budowa zamków czy też stawianie babek, a czasem tylko przesypywanie delikatnych ziaren między palcami to właśnie synonimy dzieciństwa. Poza tym to taki kawałek plaży w ogrodzie, który daje okazję do tego, by rozwijać kreatywność, ćwiczyć zdolności manualne oraz by mieć najlepsze zajęcia z integracji sensorycznej. A to wszystko czasem na powierzchni jednego metra kwadratowego i z pomocą łopatek, grabek, świderek i foremek. Szczególną popularnością cieszą się plastikowe piaskownice, choć te drewniane będą przykuwać uwagę, o ile są dobrze wykończone. Warto pamiętać o tym, by zadbać o pokrywkę lub folię, które zabezpieczą piasek przed zabrudzeniami oraz wizytami zwierząt.

Wodne aktywności

Hitem każdego ogrodu i placu zabaw są oczywiście zjeżdżalnie. By zabawka była bezpieczna, musi być dostosowana do wieku i potrzeb dziecka oraz ilości miejsca, jakim dysponujemy. Niewątpliwie sam zjazd w dół generuje takie fantastyczne emocje, że warto rozważyć rozstawienie zabawki na trawie lub też montaż jej na stałe. Praktyka pokazuje bowiem, że z tego rodzaju aktywności się po prostu nie wyrasta i staje się ona doskonałą motywacją do tego, by uczyć się wspinania po drabince czy też pokonywać lęk wysokości.

Takie bujanie

Potrzebujesz niewiele miejsca, aby zamontować huśtawkę. Czasem wystarczy mocna gałąź drzewa, belka konstrukcyjna na tarasie albo dedykowane konstrukcje. Zresztą twoje doświadczenie też ci pewnie podpowiada, że to do huśtawek są zawsze najdłuższe kolejki i pewnie sam byś się skusił na mniejsze lub większe bujanie. Dla mniejszego dziecka warto wybrać huśtawkę z oparciem. Sprawdzają się doskonale te wykonane z tworzyw sztucznych. Starszakowi w zupełności będzie wystarczyć deseczka, by sięgać nogami chmur i lecieć bardzo wysoko. Dorośli natomiast uwielbiają hamaki, wiszące fotele i różnego rodzaju kokony, w których można spędzić leniwe popołudnie z książką, odcinając się od świata zewnętrznego. O ile oczywiście uda się nam dostać do tego miejsca.

Skacz jak lubisz

Od kilku lat przebojem w ogrodach są trampoliny. W sklepach można kupić nawet niewielkie modele, a dzięki wytrzymałej konstrukcji i doskonałej jakości materiałom całość jest bezpieczna i pozwala na wykonywanie naprawdę niezwykłych akrobacji. Nic więc dziwnego, że dorośli też chętnie tam ćwiczą. Z pewnością to rewelacyjna zabawka, gdy dzieci są szczególnie aktywne. To radość, rozrywka, fantastyczny trening i inwestycja w dobrze spędzony czas na świeżym powietrzu. Młodsze dzieci świetnie będą się bawić na małych dmuchanych konstrukcjach lub piłkach. Starsze chętnie spędzą czas w większych trampolinach z charakterystycznymi siatkami zabezpieczającymi.

Domek w ogrodzie

To najlepszy sposób, by wyznaczyć dziecku jego przestrzeń w ogrodzie, na podwórku, a nawet w pokoju czy na balkonie. Wiele zależy od wielkości domku, jego kształtu oraz oczywiście materiału, z jakiego jest zrobiony. Niezmiennie to zawsze doskonała kryjówka, w której można bawić się samodzielnie lub z rówieśnikami, ukrywać sekrety czy też spędzać czas na niezwykle ważnych dziecięcych zadaniach. Powodzeniem cieszą się zarówno większe domki z tworzyw sztucznych, które dają świetną przestrzeń do zabawy, jak i lekkie namioty na przykład z ulubionymi bohaterami bajkowymi. Bez problemu można się w nich urządzić tak, jak tylko podpowiada wyobraźnia.

Basenowo

Upalne dni zachęcają do tego, by się ochłodzić w ogrodowym basenie. Poza tym dzieci uwielbiają wodę i wszelkiego rodzaju aktywności z nią związane.  Efekcie bez problemu można na przykład posiedzieć w niewielkim basenie, bawiąc się zabawkami do kąpieli. W większych ogrodach można natomiast postawić konstrukcję, w której być może da się nawet nieco popływać lub posiedzieć na specjalnym fotelu. Wiele zależy więc i od naszych potrzeb, przyzwyczajeń i oczywiście ilości miejsca. Da się jednak zauważyć, że kolejne upalne sezony motywują do tego typu inwestycji, bo nie ma nic przyjemniejszego niż słońce, woda i święty spokój. Dla najmłodszych oczywiście basen będzie świetną okazją do harców, szczególnie gdy zainwestujemy w zjeżdżalnie czy ślizgi wodne, a nawet wodny zraszacz. O jakość wody w basenie trzeba oczywiście dbać. To szczególnie ważne przy większych modelach.

Ogród daje niezwykłe możliwości do zabawy. Mały ogrodnik doceni konewki czy grabki, które pozwolą mu zadbać o ulubione roślinki. Miłośnik budowlanki z pewnością będzie się świetnie bawić, gdy sprezentujesz mu taczkę czy betoniarkę. Z pewnością atrakcyjne będzie także koszenie trawy rewelacyjną kosiarką. Jak widać, tak niewiele trzeba, by czas w ogrodzie był po prostu atrakcyjny dla każdego.

Polecane

pixel