Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki na dzień dziecka

2023-04-28
Zabawki na dzień dziecka

Wielkimi krokami zbliża się święto najmłodszych. Małe dzieci mogą sobie jeszcze z tego nie zdawać sprawy, ale większe z utęsknieniem czekają na dzień, kiedy dostaną wymarzone zabawki. Dzień dziecka to dla rodziców to czas kiedy celebrujemy razem z pociechami ich obecność w naszym życiu. To także, a może przed wszystkim, z punktu widzenia świadomego dziecka, czas upominków.

To, co w prezentach najważniejsze

Prezenty na dzień dziecka kupują nie tylko rodzice, lecz także babcie, dziadkowie i chrzestni.
W ten dzień liczy się pamięć o dziecku, dlatego podarunek nie musi być drogi, ale powinien być odpowiedni do wieku i umiejętności malucha. Przy wyborze zabawek ważne jest, aby były one edukacyjne, wspierały rozwój, a także podobały się obdarowanemu.
Dzieci potrafią docenić starania, a przede wszystkim to, że wiemy, co chciałyby dostać. To szczery uśmiech i prawdziwa radość, jest w spełnianiu małych marzeń najcenniejsza.

Zupełnie inne rzeczy pojawią się na liście pomysłów na prezent dla niemowlaka, inne dla dziecka w wieku szkolnym, a nastolatek z pewnością bardzo jasno określi swoje potrzeby.

Na dzień dziecka dla malucha

Dziecko poniżej drugiego roku życia nie powie, co by chciało dostać w prezencie. Może z zaciekawieniem przyglądać się zabawkom innych dzieci, wyciągać rękę w kierunku konkretnych zabawek w sklepie czy wskazywać przedmioty na obrazkach.
W przypadku takich maluchów sprawdzają się produkty sensoryczne, manipulacyjne, kolorowe zestawy do rozwoju poprzez zabawę, o ile dziecko takich jeszcze nie ma.
Świetnie sprawdzą się maty edukacyjne z przepięknymi wzorami, czy pchacze które wspierają maluszki podczas stawiania pierwszych kroków. Dla dzieci, które chętniej siedzą niż chodzą sprawdzą się sortery i klocki o różnych kształtach oraz fakturach. Maluchy uwielbiają także kolorowe drewniane klocki, które pozwalają na tworzenie budowli, miast, pojazdów. Dostępne są zestawy prezentowe, które pozwolą na rozbudowywanie serii.
Ciekawe pomysły na dzień dziecka i nie tylko to pierwsze książeczki, puzzle, układanki, zabawki do ciągnięcia, maskotki, instrumenty i inne zabawki muzyczne, a także suche baseny z piłkami.

Prezenty dla dzieci w wieku przedszkolnym

Szukając prezentu dla dziecka w wieku przedszkolnym można już wziąć pod uwagę bardziej skomplikowane zabawki, gry czy puzzle. Kilkulatki potrafią się już same sobą zająć, a by przyjemnie spędzić czas potrzebują między innymi: klocki, figurki zwierzątek i ulubionych bohaterów bajek, masy plastyczne czy piasek kinetyczny. Przydadzą się także różne zestawy kreatywne, zachęcające do tworzenia, kredki, instrumenty muzyczne, klocki magnetyczne czy piłki. Warto także pamiętać, by wśród prezentów znalazły się książki.

       

Przede wszystkim dla dziewczynek

W tej kategorii wiekowej można już zaobserwować podział zabawek na bardziej dziewczęce i te dla chłopców. Dziewczynki chętniej przyjmą upominki w postaci lalek bobasów, lalek Barbie, akcesoriów kuchennych lub imitacji sprzętów AGD. Chętniej pobawią się w dom, sklep czy zaopiekują maskotkami zwierzątek.
Wśród bohaterów uwielbianych przez dziewczynki znajdą się Myszka Minnie, LOL, NaNaNa Surprise, księżniczki Disney'a, bohaterki Krainy Lodu, a także postaci z Kociego Domku Gabi.

               

Co wybrać dla chłopca?

W ofercie na prezent dla chłopca znajdą się różnego rodzaju pojazdy z klocków, zestawy konstrukcyjne, samochody i urządzenia budowlane, zestawy torów, kolejki, dinozaury, a także warsztaty i inne narzędzia do budowania i rozkręcania.
W przypadku chłopca w wieku przedszkolnym sprawdzi się zestaw samochodzików czy figurek z bohaterami bajek, takich jak: Psi Patrol, Tomek i Przyjaciele, Strażak Sam, Auta, Myszka Mickey, a także BatmanSpiderman czy Superman.

                              

Dla młodzieży w wieku szkolnym

Przy wyborze prezentu dla dziecka, które chodzi do szkoły, warto, aby był on przemyślany. W tej kategorii wiekowej propozycje są bardzo różne, ale nie każdy będzie strzałem w dziesiątkę.
W poszukiwaniach ważne jest poznanie upodobań młodego człowieka, by upominek był trafiony. Najprościej jest zapytać dziecka, co chciałoby otrzymać w prezencie na dzień dziecka.

Prezent dla dziewczynki można wybierać wśród zestawów do makijażu, do paznokci, czy zestawach kreatywnych typu maluj po numerach.
Chłopcy w dzień dziecka chętniej otrzymają od rodziców czy dziadków modele z klocków do złożenia, pojazdy zdalnie sterowane, zestawy konstrukcyjne lub gry, które pozwolą na rywalizację i wymyślanie strategii.

                                                          

Prezenty dla nastolatków to ciężki orzech do zgryzienia

Co kupić nastolatkowi, który już nie bawi się maskotkami, samochodzikami czy kredkami?
Taki człowiek w oczach rodzica to jeszcze dziecko, ale nie może być w kwestii zabawek traktowany podobnie jak młodsze rodzeństwo. Najlepiej jest pozwolić młodemu człowiekowi na samodzielne wybranie upominku, gdyż kupując książki czy gry możemy nie trafić w gusta.
Jeśli natomiast znamy dobrze naszego nastolatka lub dostaliśmy wytyczne a propos oczekiwań względem prezentu, to w tym przedziale wiekowym można szukać wśród gier i puzzli w odpowiedniej kategorii wiekowej, trudniejszych do złożenia modeli z klocków, zestawów kreatywnych do malowania czy figurek i modeli kolekcjonerskich.

          

Prezenty do zabawy na świeżym powietrzu

W poszukiwaniu zabawki na dzień dziecka w sezonie wiosenno-letnim szczególnie warto zwrócić uwagę na zabawki outdoorowe, zachęcające nasze pociechy do zabawy i ruchu na świeżym powietrzu. W tej kategorii mieszczą się rowerki, hulajnogi, jeździki oraz gry ogrodowe i akcesoria ogrodowe.

                              

Ogrodowy szał zabawy

Jeżeli w ogrodzie nie zabraknie miejsca, warto zadbać o obecność placu zabaw, domku z akcesoriami, miejsca do zabawy w piasku czy wodzie.
Wszyscy lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu, kiedy pogoda sprzyja, lecz chyba dzieci lubią to najbardziej. Świetnym rozwiązaniem jest zorganizowanie miejsca do gier i zabaw we własnym ogrodzie, gdzie rodzice mogą odpoczywać, a dzieci bawić się w bezpiecznym miejscu.

Na takim przydomowym placu zabaw nie może zabraknąć huśtawki, zjeżdżalni, piaskownicy z akcesoriami czy basenu. Z całą pewnością mogłaby się tam znaleźć trampolina, ścianka wspinaczkowa, a także namiot.
Dla maluchów oprócz akcesoriów do piasku, można znaleźć stoły i tory wodne.
Kiedy za oknem jest ciepło, można zamienić ogródek w swoistą oazę. Wystarczy postawić tam basen i zorganizować kilka zabawek potrzebnych podczas letnich zabaw.

                              

Zabawki edukacyjne

Najlepsze prezenty, to takie, które są bezpieczne, rozwijają motorykę małą u maluchów, uczą cierpliwości, samodzielności i kreatywności oraz będą służyć przez wiele sezonów.
Wśród ofert dostępnych na rynku jest wiele propozycji, które spełnią niezbędne kryteria, pozwolą na długie godziny bezpiecznej i rozwijającej zabawy. Takie zabawki sprawdzą się jako prezent na każdą okazję i zostaną w rodzinie dla następnych pokoleń.

Wśród zabawek, które uczą i rozwijają znajdą się przede wszystkim zestawy Montessori, puzzle, zestawy doświadczalne, naukowe, mikroskopy, teleskopy, zestawy pozwalające na wykopaliska, zapoznające z anatomią, pozwalające na eksperymenty, mapy, globusy, interaktywne tablice i tablety, gry edukacyjne oraz wiele innych.

                                                                                                       

Zabawki z ekranu

Nie trzeba podążać za modą w poszukiwaniu najlepszego podarunku. Przede wszystkim należy rozmawiać z dzieckiem, słuchać go i obserwować, a wtedy wybór odpowiedniego prezentu będzie dużo łatwiejszy.

Co zrobić, kiedy dziecko zobaczyło zabawkę w telewizji czy otworzyła się witryna internetowa, z modną lalką czy nową wersja figurek?
Nie zawsze da się powiedzieć "nie", skoro i tak planujemy kupić prezent na dzień dziecka dla swojej pociechy. Chcemy, by prezent trafił w upodobania dziecka, a maluch poczuł się wyjątkowy. Czasem pozwolimy dziecku zadecydować, by sprawić mu mnóstwo radości.

Sprawdź naszą ofertę na prezenty dla 4 latków

Polecane

pixel