Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki, które ułatwiają zasypianie

2021-02-19
Zabawki, które ułatwiają zasypianie

Poza zdrowiem i apetytem to właśnie spokojny sen dziecka jest na wagę złota. Jest ważny dla maluszka, bo pomaga mu się zregenerować i oczywiście dla rodziców, którzy też potrzebują czasu dla siebie. Dzieci są jednak różne. Jednym zasypianie przychodzi bez problemów, inne wymagają długich i męczących rytuałów, często się męczą, są niespokojne i sfrustrowane. W sieci znaleźć oczywiście można szereg porad, jak pomóc dziecku i sobie, ale warto sięgnąć po zabawki, które są przygotowane przez specjalistów. Poza tym ważne są także zmiany, jakie w codziennym życiu się wprowadza. Warto je rozpatrywać indywidualnie. Czasem zdarza się, że dziecko w ciągu dnia ma za dużo bodźców i nie potrafi się wieczorem wyciszyć. Może nie być zmęczone, gdy popołudniowa drzemka była za długa lub też warto przemyśleć jego dietę. Z zasady każdy maluch lubi uporządkowany rytm dnia i pewne rytuały. Dostępne zabawki również pomogą stworzyć dzieciom najlepszy klimat.

Jakie lampy wybrać?

Zasypianie związane jest przede wszystkim z wyciszeniem wielu różnych bodźców. Nie chodzi o to, by było całkowicie ciemno i cicho, bo takie warunki są dla wszystkich trudne. Warto jednak w taki sposób aranżować przestrzeń, by była przyjazna, dawała poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej strony pomagała wykonać wszystkie czynności przy maluszku. Niezbędna w pokoju będzie więc lampka, która daje łagodne światło, ułatwia zasypianie, a z drugiej strony będzie odpowiednia, gdy dziecko obudzi się w nocy na karmienie i zmianę pieluszki. W szeregu różnych propozycji znaleźć można urocze lampki do zawieszenia na ścianie czy postawienia na szafkę lub umieszczenia w łóżeczku. Niektóre z nich są również wyposażone w dodatkowe funkcje. Mogą na przykład być bardzo atrakcyjną pozytywką lub projektorem. Wyświetla on na ścianie ruchome obrazy, co sprawia, że przestrzeń nabiera iluzorycznego wymiaru i przyciąga uwagę dziecka, skutecznie je wyciszając i ułatwiając zaśnięcie.

Niech gra

Od lat niezbędnikiem w dziecięcym pokoju są pozytywki, które oczywiście stale ewoluują i obecnie mamy do wyboru szereg zaawansowanych technologicznie dodatków. Łagodne dźwięki i powtarzalne melodie pozwalają skutecznie wyciszyć dzieci. Warto również pamiętać, że pozytywnie wpływają na opiekunów, dla których usypianie malucha może być stresujące. Dzięki temu że dziecko szybko uczy się melodii czuje się pewniej i bezpieczniej. Bardzo często pozytywki znajdują się w różnego rodzaju karuzelach zwieszanych nad łóżeczkami czy też w wózkach. Dodatkowo tego typu zabawki mogą być również wyposażone w projektor. Warto zwrócić uwagę na pozytywki elektryczne, które w przeciwieństwie do tych nakręcanych mają możliwość regulacji głośności. Ulubione przez maluchy są oczywiście maskotki, do których można się przytulić, a on czule wygrywają najpiękniejsze melodie. Bardzo często z takimi przyjaciółmi maluszek wcale nie będzie chciał się rozstawać. Wystarczy pociągnąć za ogon, ucho czy też sznurek, by wokół rozbrzmiały najpiękniejsze piosenki.

Zadbaj o dotyk

Coraz większą popularnością cieszą się przytulanki z bijącym sercem. Są bardzo przyjemne w dotyku i dostępne są w wielu wariantach. Najważniejszym ich elementem jest dźwięk. To rytm serca mamy jest najlepszą kołysanką, która wycisza, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz koi nerwy. Co istotne, moduł włącza się w momencie, gdy maluszek zaczyna płakać, a po paru minutach przechodzi w stan czuwania.

Prawdziwym hitem stały się także misie szumisie. Emitują tak zwany biały szum, który w praktyce może przypominać dźwięki suszarki, ale są to odgłosy, jakie dziecko słyszy w okresie płodowym w życiu mamy. Szumisie świetnie sprawdzają się u maluszków, szczególnie tych, które cierpią z powodu nawracających kolej. Wydają 3 rodzaje dźwięków, więc bez problemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb. Urządzenie po 45 minutach zaczyna się stopniowo wyciszać, a tym samym idealnie wpisuje się w rytm dziecka. Warto również zauważyć, że misie są piękne i bardzo przyjemne w dotyku więc zaspokajana również potrzebę przytulania.

Zabawki do usypiania wielu rodzicom pomagają poradzić sobie z trudnościami. Dla innych są bardzo interesującymi gadżetami, które często pojawiają się na liście prezentów dawanych przy bardzo różnych okazjach. Tu będą liczyć się zarówno różnorodne funkcje, jak i piękny wygląd, wykończenie, kolory, które będą wpływać na różne zmysły maluszka. Chodzi o to, by nabył on umiejętności wyciszania się. W tym mogą pomóc mu różne zabawki oraz pewna konsekwencja rodziców. Z czasem pewnie cały proces będzie zdecydowanie prostszy i przyjemniejszy. Pamiętaj o tym, że przy zasypianiu ważna jest twoja obecność i spokój. Nigdy nie jest za wcześnie, by sięgać po bajki na dobranoc, które również kształtują nawyki czytelnicze. Kojący głos rodzica potrafi zdziałać cuda. Wiele dzieci lubi rymowanki, a inne zasypiają przy tradycyjnych epickich historiach. Niezwykle ważnym elementem książeczek są również ilustracje, które z czasem będą prowadzić dziecko, pobudzać wyobraźnię, a także sprawią, że będą częścią historii.

Polecane

pixel