Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki, które uczą mówić

2020-06-24
Zabawki, które uczą mówić

Komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju człowieka. To właśnie pierwsze słowa są tak mocno wyczekiwane jak pierwsze kroki, a pojawiające się najpierw dźwięki, potem sylaby i wyrazy są wielką radością, ale również powodem do dumy. Specjaliści stale podkreślają, że dziecko musi być wychowywane w kąpieli słownej. Musi poznawać melodię języka już na etapie życia płodowego, a różnego rodzaju zabawki czy książeczki znacznie ten rozwój wspomagają.

Uczę się słów

Choć logopedzi operują różnego rodzaju tabelkami i wskaźnikami, to warto pamiętać o tym, że rozwój mowy jest sprawą bardzo indywidualną i nie jest dobrze zestawiać dzieci w celu porównania ich osiągnięć i możliwości. Te są wymierną wielu czynników – osobowości, rozwoju ruchowego, a czasem też różnego rodzaju zaburzeń. Nie da się zaprzeczyć jednak temu, że w rozwoju mowy kluczowa jest wspomagająca rola rodzica, a czasem też pomoc specjalistów. Nowoczesne zabawki znacznie ułatwiają naukę pierwszych słów oraz rozwój mowy, ale to dorosły i jego usta, mimika, intonacja głosu są najlepszą motywacją, by rozwijać kompetencje komunikacyjne.

Zabawki edukacyjne

Nauka mówienia zaczyna się od słuchania. I to właśnie ilość słów, jakimi otaczamy dziecko będzie wpływać na rozwój mowy. W kolejnych krokach pojawia się gaworzenie, czyli powtarzanie gardłowych głosek. Kolejnym krokiem są samogłoski, wyrazy dźwiękonaśladowcze i różnego rodzaju wokalizy, które z czasem, jak zaczniemy nadawać im znaczenie staną się pierwszymi słowami. A te łączą się w zdania i dłuższe wypowiedzi, choć jest to proces indywidualny i rozłożony w czasie. I nikt i nic nie jest w stanie popsuć radości pierwszych słów oraz oczywiście niepowtarzalnego uroku różnych słowotwórczych konstrukcji, które wpisują się w kolejne miesiące i lata dziecka.

Niewątpliwie różnego rodzaju zabawki edukacyjne są w stanie wspomagać prawidłowy rozwój mowy i zachęcać dziecko do aktywności na tym polu. Warto przy tym pamiętać, że atrakcyjne propozycje będą działać na różne zmysły oraz strefę ruchu, ponieważ one są również powiązane z pracą ośrodków mowy i rozwijaniem kompetencji komunikacyjnych. Maluchy uczą się i działają całym ciałem, lepiej zapamiętują, gdy coś odkryją, poznają, czegoś doświadczą na przykład zmysłem dotyku, wzroku czy oczywiście słuchu.

Sięgnij po książeczki

Od wieków historie opowiadane i czytane były najważniejszą inspiracją do tego, by mówić. I nie bez kozery to właśnie książeczki stanowią podstawę dziecięcej zabawy i najważniejszy element zabawy, twórczego spędzania wolnego czasu, ale także zasypiania. Tu pojawiają się ciekawe ilustracje, które zachęcają na przykład do powtarzania niektórych dźwięków, a historie o zwierzętach, zawodach czy przygodach innych dzieci rewelacyjnie pobudzają wyobraźnię i zachęcają do tego, by wymyślać swoje własne. Dużym powodzeniem cieszą się również interaktywne książeczki. Fantastycznie stymulują różne zmysły i zachęcają dziecko do aktywności. Po naciśnięciu guziczków słychać wierszyki, pojedyncze wyrazy czy piosenki, a wybrane polecenia będą inspirować do powtarzania, pokazywania, aktywności fizycznej połączonej na przykład ze śpiewaniem.

Stoliki dla maluchów

Dużą popularnością cieszą się również interaktywne stoliki. Ich blat ma wiele różnych funkcji, więc można przyciskać, przesuwać, włączać, a tym samym uruchamiać szereg różnorodnych efektów oraz działań. Ze względu na swoją konstrukcję stoliki są również doskonałą motywacją do tego, by wstawać i ćwiczyć koordynację ruchową i z zasady towarzyszą dziecku już zdecydowanie wcześniej, bo nóżki można zdemontować, a niektóre modele sprawdzają się w różnych płaszczyznach. Wielorakie gry i zadania pozwalają poznać i utrwalić pierwsze słowa, a nawet są doskonałą lekcją języka obcego. Z drugiej strony świetnie stymulują wyobraźnię i zachęcają do naśladownictwa.

Opcja dla najmłodszych

Maty edukacyjne podbiły serca dzieci i dorosłych. Są idealną przestrzenią zabawy, która zapewnia dziecku tak ważne bezpieczeństwo. Z drugiej strony dzięki różnorodnym możliwościom rewelacyjnie wpływają na prawidłowy rozwój już od pierwszych chwil. Dobra mata edukacyjna będzie towarzyszyć dzieciom bardzo długo, stając się motywacją do obracania na brzuszek, siadania i raczkowania, a wierszyki, dźwięki, piosenki będą zachęcać do tego, by mówić. To najbardziej przyjazna przestrzeń dla rozwoju, którą doceniają wszyscy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na atrakcyjną kolorystykę i oczywiście doskonałą jakość wykonania.

Maskotki, laptopy, gry

Wśród różnorodnych zabawek wiele jest takich, które pomagają dziecku powiedzieć pierwsze słowa, a potem układać je w zdania. To nawet rewelacyjna inspiracja do nauki wierszyków i piosenek tak ważnych w dziecięcej codzienności. Powodzeniem cieszą się więc laptopy czy tablety dla najmłodszych. Małe kopie dorosłego sprzętu są niezwykle atrakcyjne i sprawiają, że uczenie się jest bardzo przyjemne. Poza tym warto sięgać po interaktywne maskotki lub lalki, które grają, mówią i śpiewają. Stają się najlepszymi przyjaciółmi dziecka i jego wiernymi towarzyszami.

Sprawdź nasza ofertę na zabawki dla niemowlaka

Polecane

pixel