Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki interaktywne - czyli sposób na angażującą i rozwijającą zabawę dla 5-latków

2022-09-29
Zabawki interaktywne - czyli sposób na angażującą i rozwijającą zabawę dla 5-latków

Świat biegnie do przodu, a za nim najszybciej podążają dzieci. To one w lot chwytają nowoczesne technologie oraz wykorzystują je do tego, by się uczyć, odkrywać nowe umiejętności, rywalizować czy też współpracować. Niewątpliwie to właśnie dynamiczny rozwój w branży zabawek sprawił, że przedszkolaki i młodsze pociechy mają doskonałe możliwości, by aktywnie się bawić i wykorzystywać cały potencjał.

Zabawki, które mają moc

Interaktywność to jedna z ważniejszych cech zabawek edukacyjnych, które towarzyszą dzieciom niemalże od urodzenia. Niewątpliwie są fantastyczną rozrywką, a światełka, dźwięki, poruszanie się zachęcają do tego, by zrobić kolejny krok, nabyć nową aktywność. By tak się stało, zabawka zawsze musi być dopasowana do wieku i możliwości dziecka, a także musi wyróżniać się doskonałą jakością. Wówczas będzie wspomagać rozwój pociechy, a nie tylko bombardować go różnego rodzaju bodźcami. Interaktywna zabawka staje się wiernym towarzyszem dziecka. I dlatego właśnie poza rozrywką powinna mieć również walory edukacyjne, bo to nauka przez zabawę jest najbardziej efektywna i najciekawsza.

Jesteśmy otoczeni elektroniką i poza tym, że daje ona nam dostęp do informacji, to również jest źródłem rozrywki. W przypadku zabawek dla dzieci może być ona bardzo rozwijająca. Przede wszystkim dźwięki, światełka czy też poruszania się może wyzwalać określone zachowania i bodźce u dziecka. Z zasady zabawka interaktywna musi spełniać funkcją aktywizującą, poznawczą, usprawniającą i inspirującą. Wówczas jest nie tylko modnym gadżetem, ale również ma walory edukacyjne.

Jak dobrać zabawkę interaktywną do dziecka?

By zabawka spełniała swoje funkcje, musi być dopasowana do potrzeb oraz wieku i przede wszystkim tym drugim parametrem należy się kierować przy wyborze. Nie warto kupować rzeczy na wyrost, bo mogą być za trudne i niezrozumiałe. Zbyt dziecinna zabawka szybko wyląduje w kącie. Interaktywne pomoce mają aktywnie wspierać rozwój przedszkolaka i stymulować go w codziennych aktywnościach. Może to być nauka gry na jakimś instrumencie, wprowadzenie do programowania czy też poznawanie języka obcego. Możliwości jest wiele, a producenci chętnie wypuszczają na rynek kolejne elektroniczne propozycje. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że są ciekawe i mają szereg funkcjonalnych rozwiązań, które sprawiają, że aktywności stają się bardzo różnorodne. Poza tym starsze dzieci chętnie wchodzą w interakcje z zabawkami, co pozwala poznać mechanizmy przyczynowo-skutkowe i sprawia, że czas spędzony na nauce czy też rozwijaniu pasji jest wyjątkowy.

Zabawka dla przedszkolaka

Pięciolatek jest pełen energii, a jego ciekawość świata sprawia, że interesuje się wieloma rzeczami, ale często i chętnie zmienia pasje. W ten sposób odkrywa to, co jest dla niego naprawdę ważne. Przedszkolak ma również niespożyte zasoby energii. Widać to chociażby w aktywności fizycznej, ale warto pamiętać również o tym, że tego typu zainteresowania dotyczą także sfery umysłowej. I z pewnością wszyscy opiekunowie zasypywani są stale pytaniami; co to? jak? dlaczego? Zabawki interaktywne w jakiś sposób pozwalają spożytkować tę ciekawość otaczającego świata oraz różnego rodzaju procesów, jakie w nim zachodzą. W wielu aspektach wyręczą również rodziców, a także staną się motywacją do tego, by przypomnieć sobie zagadnienia związane z fizyką, chemią, astronomią, geografią czy też budową zwierząt lub roślin. Wówczas czas spędzony razem może być rewelacyjną inwestycją w rozbudzanie zainteresowań i kształtowanie nowych umiejętności. A te przydadzą się w szkole, która tak naprawdę jest już na horyzoncie.

Uczyć i bawić

Zabawki interaktywne to jedno z najlepszych narzędzi, by łączyć przyjemne i pożyteczne. Tym samym są idealnym dodatkiem do codziennej edukacji. Wszak maluchy lubią zabawę i są ciekawe świata, więc takie połączenie pozwala sprytnie przemycić przedszkolakom naukowe treści. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele podkreślają, że skuteczność zabawek interaktywnych jest naprawdę duża.  Oczywiście należy zwrócić uwagę na jakość i funkcje samej gry czy maskotki, a także to, by wpisywała się w upodobania przedszkolaka. Zabawki rozwijają nabyte już umiejętności i pozwalają zdobyć nowe, a co istotne czynią to bez stresu i w bardzo przyjaznej atmosferze, która towarzyszy rozrywce.

Popularne wśród dzieci pięcioletnich są zabawki interaktywne, które wykorzystują potrzebę aktywności fizycznej i ciągłego ruchu. Warto więc wybierać takie propozycje, które będą aktywizować przedszkolaka. To może być ciekawe zajęcie na przykład wtedy, gdy pogoda nie zachęca do wyjścia na zewnątrz lub też choroba was uziemiła. Poza tym warto również wybierać te zabawki, które pomogą znaleźć odpowiednie na trudne i łatwe pytania, będą inspirować do badania świata, eksperymentów oraz zrozumiale tłumaczyć różnego rodzaju zjawiska. To także doskonała lekcja języków obcych. W szeregu propozycji dużym powodzeniem cieszą się również te, które wprowadzają w naukę czytania, pisania i liczenia. Dobra zabawka będzie idealną zachętą do tego, by poznawać kolejne literki oraz dodawać i odejmować. W ten sposób oczywiste działania staną się bardzo atrakcyjne. Z zabawkami interaktywnymi można również uczyć się na pamięć wierszyków i piosenek, opowiadać historie oraz kreatywnie spędzać czas, bo możliwości jest w nich naprawdę dużo.

pixel