Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki edukacyjne dla 3 latka

2023-05-11
Zabawki edukacyjne dla 3 latka

Czego potrzebuje trzyletnie dziecko?

Trzyletnie dziecko ma niewyczerpane pokłady energii i na co dzień wymaga dużo ruchu i dużo stymulacji, by rozładować nadmiar energii w sposób przyjemny, jednocześnie ucząc się i rozwijając swoje umiejętności.
By zapewnić maluchowi odpowiednie akcesoria do nauki poprzez zabawę wystarczy zorganizować dziecku zabawki edukacyjne, które przyciągną jego uwagę na dłużej niż kilka chwil. Odpowiednie zabawki 3 latków posłużą dłużej niż miesiąc czy rok, a on chętnie będzie po nie sięgał.

Wśród posiadanych przez malucha zabawek powinno się znaleźć po kilka pozycji z ważnych kategorii, takich jak: puzzle gry i układanki; kreatywne zabawki; mapy, globusy, zegary, mapy, tablice aktywizujące; nauka liter, cyfr i kolorów; klocki; instrumenty muzyczne; zabawki ćwiczące zręczność; zabawki elektroniczne; do zabawy za świeżym powietrzu; zabawa przez imitację.
Wśród produktów z powyższych kategorii znajdą się elementy do samodzielnej zabawy, którymi dziecko w wieku przedszkolnym będzie w stanie zająć się samo przez kilka dłuższych chwil rozwijając samodzielność i dając opiekunom odpocząć czy przygotować pomoce dydaktyczne do wspólnej edukacyjnej przygody. Uwzględnione są także produkty odpowiednie dla maluszka na każdą porę roku, umożliwiające zabawę w domu, kiedy jest zimno i harce na zewnątrz, jeśli pogoda na to pozwoli.

Puzzle, gry i układanki

Trzyletnie dziecko potrafi samodzielnie ułożyć niezbyt skomplikowane kolorowe obrazki z puzzli ze zwierzątkami czy z ulubionymi bohaterami bajek składające się z 20, 30 czy 40 dużych elementów.
W tej kategorii mieszczą się różnego typu układanki pozwalające wymyślać historie i rozwijać zasób słownictwa, kształtują wyobraźnię i zachęcają do
Wśród odpowiednich zestawów dla przedszkolaka znajdą się gry planszowe i karciane typu memory, które pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny oraz emocjonalny dziecka, a także pozwolą na niezapomnianą zabawę w towarzystwie rodziców i rodzeństwa.
Gry zręcznościowe zaś pozwalają ćwiczyć małą motorykę, dokładność i celność.

Tego typu zabawki dla 3 latka znakomicie sprawdzają się podczas jesienno-zimowych wieczorów, w weekendy kiedy pogoda za oknem nie rozpieszcza czy w czasie podróży. Sprawdzą się podczas przyjęć urodzinowych, jak i w trakcie czasu wolnego w przedszkolu.

                       

Globusy, zegary, mapy, tablice aktywizujące

Globus czy mapa w pokoju dziecka do świetna motywacja do wspierania ciekawości świata u przedszkolaków. Mają one dużą wartość edukacyjną, zachęcają od najmłodszych lat do nauki geografii i pozwalają na samodzielne zdobywanie wiedzy w tym zakresie. Świetnie sprawdzą się mapy ścienne, globusy układanki, puzzle z kolorowymi rysunkami czy starannie wykonane dywaniki.
Tablice aktywizujące i edukacyjne to świetny element wystroju dziecięcego pokoju. Wypełniając przestrzeń malucha mapą naścienną i matą w uliczki możesz mieć pewność, że pokój będzie nie w tylko cały w zabawkach, lecz także w elementach wspierających rozwój trzyletniego dziecka.
Tablice często zawierają zamki do otwierania, pokrętła, przyciski, literki, cyferki oraz inne pomoce naukowe, których wartość edukacyjna dla małego dziecka jest nieoceniona.

Edukacyjna zabawka, którą dziecko widzi codziennie pozwala na stopniowe zaznajamianie się z tematyką, którą przedstawia. Wystarczy, że raz na jakiś czas włączy projektor, który wyświetli na suficie nad łóżkiem gwiazdozbiory, a zacznie kojarzyć układy i może nawet zainteresuje się astronomią.

                                                                        

Nauka liter, cyfr i kolorów

Tablice edukacyjne dla trzylatka wspierają także rozwój intelektualny między innymi w zakresie słownictwa. Uczą rozpoznawać kolory, zwierzęta, dni tygodnia, pory dnia, pory roku, nazwy miesięcy. Maluch pozna podstawowe pojęcia dotyczące pogody, nauczy się korzystać z zegara, pozna litery i cyfry, a może nawet napisze pierwsze proste zdania.
Pomoce dydaktyczne i edukacyjne jak zegary, kalendarze dla dzieci, a także gry planszowe to początek nauki czytania i pisania.

Małe dziecko potrzebuje kreatywne książeczki, które cieszą się ogromną popularnością, ze względu na walory edukacyjne. Książka dla dziecka to przede wszystkim obrazki, lecz z czasem zaczyna się ono wyciągać wnioski z czytanych przez rodziców historyjek, później może nazywać postacie, zwierzęta czy pojazdy które widzi, a z czasem nauczy się samodzielnie czytać.
Są książki, które zostaną z dzieckiem przez długi czas, gdyż oprócz nauki słów maluch będzie się interesował przygodami swoich ulubionych bohaterów i wracał chętnie do nich podczas wieczornego czytania bajek. Pociechy będą mogły uczyć się wierszyków na pamięć, tekstów piosenek, co poszerzy ich słownictwo, rozwinie wyobraźnię i wrażliwość, poprawi koncentrację, nauczy rozpoznawać emocje, a także rozróżniać dobro od zła.
Dzięki wspólnemu czytaniu dziecko zacznie wymawiać pierwsze proste zdania.

                                                                                         

Zabawki kreatywne

Młody człowiek potrzebuje w swoim tygodniowym planie zajęć kreatywnych dla pobudzenia wrażliwości, wyobraźni, doznań sensorycznych, a także, by ciekawie spędzić czas. W ofercie sklepów jest szeroki wybór mas plastycznych, piasków kinetycznych, slime, zestawy do rysowania, malowania i tworzenia. Dziecko posiadając zestawy kreatywne uczy się rozpoznawać kolory, nazywać je, a tworzenie rękoma jest fantastyczną zabawą.

Jeśli dziecko lubi prace ręczne i jest chętne do kreatywnego spędzania czasu, to warto, by posiadało zestaw który będzie pozwalał na rozwijanie zdolności manualnych czyli np. piasek kinetyczny, masę plastycznąkredki, flamastry czy farbki.
Najlepsze zabawki zabawki manualne rozwijające sensorykę na prezent dla trzylatka powinny być proste. Zazwyczaj wystarczy kreda i chodnik lub tablica kredowa, by malca zainteresowała twórcza zabawa. 

Rodzice zanim kupią akcesoria do pracowni swojego dziecka, powinni upewnić się, że wybierane produkty są bezpieczne dla trzyletniego dziecka i czy wymagają nadzoru osoby dorosłej podczas tworzenia.

                                                                                    

Instrumenty muzyczne

W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć prostych instrumentów muzycznych, które wspierają rozwój emocjonalny, kreatywność, pamięć werbalną i umiejętności komunikacyjne, a ponadto słuchanie muzyki także zwiększa potencjał intelektualny.
Prosty instrument muzyczny to zabawka edukacyjna, która pozwoli twojemu dziecku na zwiększenie swoich umiejętności poprzez pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Słuchanie muzyki, jak i nauka gry na instrumentach ma korzystny wpływ na ćwiczenie koncentracji, co relaksuje, uspokaja i wycisza.
Zakup instrumentu dziecku w wieku trzech lat to doskonały pomysł, gdyż dzieci w tym wieku potrafią powtórzyć uderzenie w bębenek, potrząsnąć tamburynem czy uderzyć w trójkąt.
Rodzic może w łatwy sposób zająć dzieci dzięki elektronicznym zestawom i zabawkom, które pozwolą na przyjemnie spędzony czas w rytmie swojej własnej muzyki.

                                                                                

Zabawki ćwiczące zręczność

Istnieje wiele sposobów, by wesprzeć malucha w nauce zręczności. Umiejętności manualne przydadzą się, kiedy dziecko stara się samodzielnie jeść i pić, zawiązać sobie sznurówki w butach, dążąc ku pełnej samodzielności ruchowej.

Dla chłopców lubiących majsterkowanie świetnie sprawdzą się warsztaty i zestawy narzędzi, które pozwolą palcom i dłoniom na powtarzanie odpowiednich ruchów, ćwiczenie odpowiedniego chwytania, a także naśladowanie taty czy dziadka w trakcie skręcania mebli czy tworzenia w warsztacie stolarskim.

Warto ćwiczyć zdolności manualne poprzez zabawy i gry, które nie tylko będą wspierały rozwój, ale także sprawią wielką przyjemność.
Zabawki edukacyjne ćwiczą zręczność poprzez trafianie do celu, łapanie piłki, odbijanie piłki, balansowanie czy chwytanie elementów. Sprawdzi się także kolorowanie obrazków, wycinanie kształtów czy przyklejanie naklejek.

Dzieci ćwiczą sprawność ruchową w trakcie zabawy piłką, skakania na skakance, zbijania kręgli, a także wspinając się na placu zabaw.

                                                                                                           

Do zabawy za świeżym powietrzu

Kiedy na zewnątrz jest ciepło, warto by przedszkolak poznawał otoczenie: rośliny, zwierzęta czy owady. Można zorganizować edukacyjną wycieczkę po ogrodzie i pytać malucha czy wie co to za roślina, gdzie mieszkają mrówki, skąd się biorą jabłka. Zaciekawiony trzylatek sam później zacznie zadawać pytania, co sprawi, że będzie bardziej ciekawy świata i otwarty na zdobywanie wiedzy.

Mając ogródek nie można zapomnieć o podstawowych elementach placu zabaw dla dziecka. Huśtawka, zjeżdżalnia, piaskownica, a może nawet domek sprawią, że dla 3 latka czas spędzony we własnym ogródku będzie ciekawy i rozwijający fizycznie, a maluchy korzystające z niego będą bezpieczne.
Warto zaoferować dzieciom w tym wieku również akcesoria, które pozwolą odkrywać świat roślin pomagając pielęgnować grządki i dbać o rozwijające się rośliny.
Dzieci mogą na własne oczy mogą przekonać się skąd pochodzą ulubione borówki czy truskawki, a żeby urosły trzeba o nie dbać.

                                                                                                                

Gdy słońce mocno świeci za oknem, warto postawić na aktywność na świeżym powietrzu. Idealny pomysł na prezent dla pełnego energii trzylatka to wyjście na plac zabawrower biegowy czy na boisko by pograć w piłkę. Po wyjściu z przedszkola przyda się hulajnogakask i trochę słońca, by dziecko przyjemnie spędziło czas aktywnie.
Gdy mamy do dyspozycji ogródek, można pokusić się przydomowy plac zabaw: zjeżdżalniębasenpiaskownicę, huśtawkę, stolik lub tor wodny. W takie elementy warto wyposażyć ruchliwego 3 latka, który uwielbia bawić się poza domem.
Kolejną atrakcją są pojazdy przypominające samochód, które sprawdzą się dla chłopców i dziewczynek chętnych do poznania podstawowych zasad ruchu pieszego i drogowego. Przedszkolak powinien już rozumieć, co to jest przejście dla pieszych i dlaczego można przekroczyć jezdnię gdy na sygnalizatorze zapali się zielone światło.

                                                                                                                     

Zabawki elektroniczne

Istnieje ogromna ilość zabawek edukacyjnych. W zasobach młodego człowieka przyda się nie jedna zabawka interaktywna, która zaciekawi, zajmie i nauczy. Tego typu edukacyjna zabawka sprawdzi się szczególnie podczas nudnej podróży samochodem.

Proste, lecz stawiające wyzwania zabawki elektroniczne świetnie nadają się dla 3 latka. Mówiące pióro, farmy ze śpiewającymi zwierzątkami, tablety oraz inne produkty, które pozwolą na rozwiązywanie zagadek, zachęcą do powtarzania słów, śpiewania, a kolorowe elementy sprawiają, że maluch będzie zaciekawiony urządzeniem.

                                                                          

Zabawa przez imitację

Najlepszy prezent, w szczególności dla dziewczynki, to tekstylne lub drewniane imitacje jedzenia, kredki, akcesoria dla lalek, maskotki, figurki czy zestawy lekarskie. Są to proste artykuły, ale mogą być uznane jako zabawki edukacyjne, gdyż poprzez odgrywanie ról, jak na przykład opieka nad lalkami, czy naśladowanie w przygotowywaniu posiłków uczą dzieci jak działa świat oraz do czego służą przedmioty, które widzą na co dzień.

Warto zapoznać się z szeroką ofertą mebelków do pokoju dla dziecięcego. Piękne regały w różnych kolorach, o różnych kształtach, kuchnie i akcesoria kuchenne, zabawki drewniane, domki dla maskotek, na pewno ucieszą wielkie grono przedszkolaków, którym dostarczą świetnej edukacyjnej zabawy na długie godziny.

                                                                                                    

Klocki

Jednymi z ulubionych zabawek dla dzieci w każdym wieku są klocki. Na rynku są dostępne w różnych kolorach, kształtach, wielkościach, wykonane z różnych materiałów. Łatwo dopasować zestaw do wieku i upodobań dziecka. Klocki magnetyczne lub drewniane to świetne zabawki edukacyjne dla 3 latka.
Jeśli dziecko posiada już w swoich zasobach klocki, można postawić na rozwinięcie serii i dokupić kolejne zestawy.

              

Zabawki edukacyjne są ważne

Zanim wybierze się prezent dla 3 latka, warto porozmawiać z dzieckiem, Angażowanie dziecka w decyzje dotyczące go, sprawia, że czuje się ważne. Jeśli opinie malucha są brane pod uwagę wpływa to pozytywnie na jego rozwój. Pozwala to na ćwiczenie mowy, poszerzenie słownictwa, naukę kiedy trzeba słuchać, a kiedy mówić, a przede wszystkim buduje pewność siebie. W wielu przypadkach pozwalając dziecku wybrać prezent dla siebie, będzie dla 3 latka najlepszym wyjściem, gdyż nie będzie wątpliwości, czy kupiona zabawka spełni oczekiwania.

Polecane

pixel