Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawki dla 2-latka - zadbaj o odpowiedni rozwój Twojego malucha!

2020-09-24
Zabawki dla 2-latka - zadbaj o odpowiedni rozwój Twojego malucha!

Dwulatek w domu potrafi zaskoczyć. Z jednej strony porusza się już samodzielnie, radzi sobie z piciem z kubeczka i jedzeniem sztućcami, trenuje stale samoobsługę, bardzo często wymagając jeszcze wsparcia opiekuna. Z drugiej, jest gotowy na zdobywanie nowych umiejętności i dlatego właśnie atrakcyjne zabawki oraz proponowane aktywności w pewien sposób powinny odpowiadać na tę ciekawość świata, własnych możliwości oraz wyczucie przestrzeni. Wybór zabawek dla dwulatka jest dość trudnym zadaniem, bo warto znać możliwości dziecka oraz jego zainteresowania. Warto podpytać rodziców, co podarować maluszkowi i trzeba pamiętać również o tym, jakie kompetencje rozwija się w tym okresie życia.

Zabawki, które mają cel

Wielu specjalistów podkreśla, że zabawki dla dwulatka powinny przede wszystkim rozwijać zdolności manualne, muzyczne i ruchowe. Poza tym warto zadbać również o pobudzanie wyobraźni i logicznego myślenia. Dziecko coraz więcej mówi i coraz więcej rozumie. Często sięga po kredki i farbki, by rysować i na dłuższy czas potrafi zainteresować się grą, która wymusza dopasowywanie kształtów. Poza tym zawzięcie trenuje bieganie i skakanie i warto o rozwój ruchowy nie tylko w domu, ale również na świeżym powietrzu zadbać.

Jak wybrać zabawkę dla dwulatka?

Na giełdzie dedykowanych zabawek na pewno pierwsze miejsce zajmują te kreatywne. Powodzeniem cieszą się farby, kredki, plastelina czy kolorowanki. Poza tym warto sięgnąć po sorter, puzzle czy też klocki do budowania. Idealnym pomysłem – szczególnie do ogrodu wydaje się być huśtawka. Na liście prezentowych hitów pojawiają się także zabawkowe sprzęty domowe czy warsztat. W tym wieku dzieci uwielbiają wchodzić w rolę, więc każda tego typu kuchnia odkurzacz czy też śrubokręty będą dawać bardzo dużo radości.

Możliwości dwulatka

Warto na samym początku zaznaczyć, że każde dziecko jest inne i rozwija się w określonym tempie. Inne mogą być również preferencje i zainteresowania maluchów, inne ograniczenia i predyspozycje. Zawsze należy więc zabawkę dopasować do potrzeb i możliwości, by jak najbardziej wspomagała ona rozwój intelektualny i ruchowy pociechy. Wśród tych najczęściej wymieniających są te, które dają okazję, by poznać kształty, kolory i dźwięki, pobudzają wyobraźnię, a także dają okazję do wysiłku fizycznego. Dwuletnie dzieci potrafią siadać, biegać i skakać. Bez problemu z małych przedmiotów budują wieże lub szeregi. Świetnie radzą siebie z dopasowywaniem kształtów i rysowaniem podstawowych figur. Budują również zdania składające się z kilku słów.

Jaką zabawkę kupić?

W ferworze zakupów warto wybierać zabawki kreatywne. W tej kategorii niezmiennie powodzeniem cieszą się kredki, plastelina, kolorowy papier, różnego rodzaju farby do malowania – także te dedykowane do tworzenia rękami. Poza tym dużą popularnością cieszą się również zabawki rozwijające zdolności manualne. Niech dziecko trenuje pracę ręka-oko i koncentrację. Niezastąpione będą na przykład rewelacyjne sortery. W odpowiednie miejsca należy wrzucać klocki o określonym kształcie. Poza tym idealne są koraliki, tablice, klocki do budowania z drewna lub tworzyw sztucznych. Warto zadbać o to, by miały większy rozmiar, wówczas bez problemu można nimi manipulować. Nieśmiertelnym hitem są również puzzle.  

Możesz wybrać także propozycje muzyczne. Tu można stworzyć niemalże całą orkiestrę złożoną z organków, bębenków, cymbałków i wielu innych instrumentów. Wiele zabawek interaktywnych właśnie wykorzystują światło, piosenki i wyliczanki do tego, by zachęcić dziecko do określonych zajęć. W ten sposób można na przykład wprowadzać angielskie słówka, uczyć liczenia czy części ciała. A wszystko w bardzo przyjaznej atmosferze.

Zabawa z rodzicami

Dla dwulatka niezwykle istotna jest relacja. Tak jak uwielbia zabawki interaktywne, które odpowiadają na pewnego rodzaju zachowania, o tyle niezwykle ważny będzie kontakt z rodzicem. I dlatego przy wyborze konkretnej zabawki trzeba pamiętać. W tym wypadku nawet wspomniane urządzenia domowe mogą być doskonałą okazję do naśladowania, robienia tego samego co mama czy tata, a to bardzo dobry sposób na to, by wprowadzać dziecko w jakieś obowiązki. Z drugiej strony to przecież wspólnie spędzony czas na gotowaniu czy sprzątaniu, a to wartość nie do przecenienia.  Warto na tym etapie życia szczególnie zadbać o budowanie więzi, ponieważ to daje poczucie bezpieczeństwa. W efekcie to rodzic pokazuje, jakie funkcje dana zabawka ma i w pewien sposób wprowadza dziecko w zadania i mu towarzyszy. W wielu wypadkach jest też tak, że trzeba nauczyć maluszka, jak się bawić, jak wykorzystać możliwości zabawy i jak spędzać aktywnie czas. A to najlepiej zrobić przy wspólnej zabawie. Niezależnie od pory roku znajdziecie również motywację do tego, by wyjść na zewnątrz i ćwiczyć koordynację na przykład w czasie gry piłką czy też jazdy na rowerku biegowym czy hulajnodze. To fantastyczna okazja, by świetnie się bawić i trenować tak istotną motorykę dużą, równowagę czy też podzielność uwagi. A to przyda się w kolejnych latach.

Polecane

pixel