Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiosna coraz bliżej - zapewnij swojemu dziecku zabawę na świeżym powietrzu

2020-02-18
Wiosna coraz bliżej - zapewnij swojemu dziecku zabawę na świeżym powietrzu

Spacery, długie godziny na placach zabaw, przejażdżki, zawody, słońce i świeże powietrze. Niewątpliwie wiosna jest tą porą roku, która sprawia, że chętniej wychodzimy z domu. Nawet dzieci „uwiązane” do tabletów czy smartfonów zaczynają odczuwać potrzebę aktywności na świeżym powietrzu. I warto ich do tego zachęcać, ponieważ działa to zarówno na układ odpornościowy, nastrój, kondycję i prawidłowy rozwój. Zachęcanie do wyjścia z domu może mieć wiele twarzy, ale niewątpliwie najważniejszy jest przykład. Nic tak dobrze nie działa, jak spędzanie czasu na podwórku z rodzicami, wyprawa w teren, a nawet zabawa na placu zabaw czy też na siłowni pod chmurką. Warto również dobrać odpowiednie zabawki do aktywności na świeżym powietrzu.

Dopasuj zabawkę do wieku i okoliczności

Na działce, w ogrodzie, a nawet na podwórku można rozstawić namiot czy postawić domek, a tym samym stworzyć dziecku niezwykle atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sprawdzają się piłki, frisbee, kręgle oraz inne elementy do gier i zabaw, które angażują całe rodziny lub też grupy znajomych. Poza tym warto pamiętać o tym, że zabawka musi być dobrana do wieku dziecka i jego zainteresowań, choć warto je rozwijać, proponując kolejne aktywności. Niektóre maluchy chętniej będą spędzać długie godziny w piaskownicy, a niekoniecznie będą gotowe na to, by spróbować, jak jeździ się na hulajnodze. I należy dać im czas, ponieważ bardzo łatwo możemy zniechęcić do zabawy, czyli uzyskać efekt odwrotny. Po trzecie, należy wziąć pod uwagę sposób spędzania wolnego czasu, dostępność miejsc rekreacyjnych, a także fakt, co robią przyjaciele naszego dziecka w tym czasie. Liczą się także ulubione aktywności rodziców. Zdecydowanie łatwiej zarazić dziecko trekkingiem, jeśli sami robimy wypady w góry i jest to dla nas punkt obowiązkowy.

Zabawki na podwórko dla najmłodszych

Maluchy szczególnie chętnie spędzają czas na placach zabaw i niewątpliwie w tej przestrzeni króluje piaskownica. Zabawki do piasku takie jak wiadra, pojazdy, grabki czy foremki sprawią, że zabawa stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna i z drugiej strony dają pole do popisu wyobraźni. Piach się przewozi, lepi, przesiewa, wyładowuje. Na swojej działce koniecznie musisz postawić piaskownicę, a w mieście niewątpliwe czekają cię codzienne wyprawy na plac zabaw. Dzieci chętnie również sięgają po różnego rodzaju gry zręcznościowe, które dają okazję do tego, by skakać, biegać, chować się. To codzienna dawka ruchu, która świetnie wpływa na kondycję i rozwijający się organizm. Do mody wracają skakanki, i gumy do skakania i niezmiennie hitem każdego sezonu jest oczywiście piłka.

Poznawaj otoczenie

Wiosna to dla wielu osób najpiękniejsza pora roku. Budząca się do życia przyroda nie tylko wywołuje w nas przypływ energii, ale jest również doskonałym źródłem inspiracji. Młody naukowiec na spacerze może z bliska poznać przyrodę, podglądać rozwijające się liście i kwiaty, obserwować życie owadów. To niezwykle pasjonujące, szczególnie gdy wyposaży się małego badacza w odpowiednie narzędzia takie jak lupa, lornetka, siatka na owady. Poznawanie natury może być również związane z pracami ogrodowymi. Warto dziecko zaangażować zarówno w przygotowywania grządek, jak i sianie oraz pielęgnację kwiatów czy warzyw, ponieważ będzie ono miało poczucie wpływu na otaczający świat, a także od samego początku będzie mogło obserwować procesy, jakie zachodzą w naturze. Mały ogrodnik może potrzebować narzędzi takich jak konewka, grabki, łopatka czy też rękawice, które są bezpieczne i oczywiście dopasowane do możliwości dzieci i rozmiaru ich rączek. Poza tym zachwycają kształtami i kolorami.

Dom lub namiot na trawie

To enklawa najmłodszych. Miejsce, w którym czują się bezpiecznie i u siebie, bo wszystko, co tam będzie, jest dostępne tylko dla mniejszych. Powodzeniem cieszą się namioty tipi, które przywołują na myśl Indian i stają się doskonałą okazją do zabawy w Dziki Zachód. Z drugiej strony to niezwykle designerskie propozycje, które świetnie się prezentują w każdej przestrzeni i w pokoju też, dając dziecku przestrzeń do rozwijania zainteresowań, tworzenia, zabawy, a przede wszystkim do tego, by umiało samo zadbać o swój czas wolny. Namioty mają jeszcze tę ważną zaletę, że się składają i można je zabrać ze sobą, gdziekolwiek się chce – na wakacje u babci, na urlop, na weekend nad jezioro. W tym aspekcie zachwycać będą również kolory i wykończenia. Maluchy będą szczególnie zainteresowane wizerunkami ulubionych postaci bajkowych, które mogą być źródłem inspiracji, bo w takim otoczeniu, któż nie chciałby zostać superbohaterem czy księżniczką.

Ogrodowym hitem stają się oczywiście zjeżdżalnie. To też ten element placu zabaw, który przyciąga najmocniej i zazwyczaj ustawiają się do niego długie kolejki. Zjeżdżalnię można postawić również na działce i warto szczególnie zwrócić uwagę na jej stabilność i wytrzymałość. Szerokie stopnie, najlepiej z warstwą antypoślizgową, odpowiedniej jakości poręcze i oczywiście sama zjeżdżalnia, które daje niezwykłe wrażenie. Dla młodszych lepiej wybrać łagodniejszy zjazd, ale starsi z pewnością chętnie zjadą z wyższej zabawki. W wielu wypadkach można zrobić nawet tak, że będzie to zjazd do samego basenu. Ale to opcja na lato.

pixel