Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Maskotki i przytulanki - najlepszy przyjaciel każdego dziecka

2020-06-24
Maskotki i przytulanki - najlepszy przyjaciel każdego dziecka

Jeśli nie wiesz, co sprezentować mniejszemu lub większemu dziecku, w ciemno zawsze możesz wybrać maskotkę. To rodzaj zabawki, który nie wychodzi z mody, a niezmiennie jest towarzyszem, przyjacielem, wsparciem w dobrych i tych mniej przyjemnych chwilach. Pluszaki wywołują same dobre skojarzenia. Są synonimem szczęśliwego dzieciństwa i powiernikami tajemnic, przygód, historii. A przede wszystkim idealnie nadają się do tulenia, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju.

Klasyka kontra nowoczesność

Maskotki nie wychodzą z mody, choć oczywiście stale pojawiają się nowe propozycje inspirowane na przykład popularnymi bohaterami bajkowymi oraz oczywiście ich przygodami. Dzięki nim wnętrza stają się modne, a zabawa w odgrywanie ról wciąga. Pasjonujące staje się bowiem odwzorowywanie historii znanych z ekranu na własnym dywanie oraz wymyślanie swoich. Dziecko w tym momencie staje się kreatorem przygód lub jednym z bohaterów, co niewątpliwie sprawia, że zabawa z maskotką z filmu może stać się ulubionym zajęciem.

Mały pluszowy miś

Z drugiej strony niezmiennie popularne są klasyki. Pluszowe misie są ponadczasowe i są ulubioną zabawką do przytulania, spania, opiekowania się. Jak żadna inna budzą empatię i stają się najprawdziwszymi towarzyszami codzienności nawet w kilkuletnim wydaniu. Miś już samym swoim wyglądem budzi bardzo przyjemne emocje niezależnie od tego, czy bardziej przypomina prawdziwe zwierzę czy też filmowego Kubusia Puchatka czy Paddingtona. Do mody wróciły również maskotki stylizowane na vintage. Staranne wykończenie i design rodem z salonów prababć sprawiają, że taka propozycja nie tylko będzie idealną zabawką, ale również staje się małym dziełem sztuki użytkowej. Z pewnością nie skończy na strychu, a będzie zdobić nawet mieszkania dorosłych, stając się ciepłym wspomnieniem dzieciństwa.

Terapeutyczna rola zabawy

Maskotki są nieodłącznym elementem dzieciństwa i sprawiają, że nabiera ono kolorów, nawet wtedy, gdy zdarzają się sytuacje trudne. Dlatego właśnie po pluszowego przyjaciela sięgają terapeuci, lekarze i specjaliści z różnych dziedzin. Przyjemnym w dotyku misiowi można przecież zdecydowanie więcej powiedzieć. Można też popłakać i utulić wszystkie swoje smutki. I dlatego w dziecięcych łóżkach pojawiają się czasem całe stosy pluszowych zabawek, a regały w domach czy półki w sklepach uginają się pod ciężarem (a raczej pod objętością) kolorowych pluszaków, które są wykonane z różnych materiałów, ale zawsze są miękkie i przyjemne w dotyku.

Pluszowy świat zwierząt

To zwierzęta są najczęstszą inspiracją dla projektantów maskotek. Poza kultowymi już misiami w dziecięcych pokojach, w przedszkolach czy w salach zabaw królują pluszaki inspirowane rodzimymi gatunkami i tymi bardziej egzotycznymi czy fantastycznymi, co może stać się bardzo ciekawą lekcją biologii i geografii, a także ekologii. Inspiracji może być naprawdę wiele, a maskotki to również idealny materiał do zabawy w szkołę, szpital czy też teatr. Sprawdzają się w tej materii zarówno zabawki inspirowane zwierzętami, jak i te wykorzystujące ich bajkowe oblicze tak jak na przykład Świnka Peppa czy bohaterowie Psiego Patrolu. W każdym wydaniu przytulanka doskonale spełnia swoje zadanie i każde dziecko ma swoją ulubioną. Zazwyczaj ma kilka lub kilkanaście ulubionych.

Kreatywne zabawki

Choć pluszaki kojarzą się z miękkością i atrakcyjnymi kolorami, to coraz częściej stają się również towarzyszami rozwoju, a nawet motywatorami do działania, stawiania kolejnych kroków, rozwijania kompetencji i umiejętności. Dlatego właśnie coraz popularniejsze są interaktywne maskotki, które angażują dziecko w zabawę i odpowiadają w pewien sposób na jego potrzeby. To świetny trening mówienia, okazja do tego, by w atrakcyjnej formie uczyć się czytania, liczenia czy nowych piosenek także w języku obcym. Ta forma edukacji przez zabawę jest niezwykle interesująca i co istotne, sprawia maluchowi i starszakowi niezwykłą przyjemność. Interaktywne maskotki rozwijają kreatywności i zachęcają do aktywności. Można z nimi rozmawiać, ale bez problemu można je również przytulać.

By przenieść się w krainę wyobraźni, rozwijać mowę i empatię, a także spędzać czas w twórczy sposób, nie trzeba wcale sięgać po najnowsze interaktywne propozycje, choć niewątpliwie są one niezwykle atrakcyjne dla dziecka i rodziców. Z drugiej strony niewiele trzeba, aby dziecięca wyobraźnia przeniosła się w bajkowe krainy oczywiście z najlepszym pluszowym przyjacielem. Ilość pomysłów na zabawę jest nieograniczona, a czas tak spędzony z pewnością będzie procentować w późniejszych latach. Niezmiennie to właśnie maskotki są najlepszą alternatywą dla nowoczesnych technologii i pozwalają jak najdłużej być dzieckiem. I nic w tym dziwnego, bo przecież jako dorośli sami chętnie wracamy do swoich najlepszych przyjaciół, choć często nie wyglądali oni tak pięknie jak współczesne pluszaki.

Choć wydawać by się mogło, że dziecko ma już kilkadziesiąt różnych maskotek i to mu w zupełności wystarczy, to możesz być pewien tego, że każda kolejna zostanie przyjęta z ogromną radością i bardzo szybko stanie się najlepszym towarzyszem na dzień i na noc.

Polecane

pixel