Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak kształtować koordynację ruchową dziecka?

2020-07-21
Jak kształtować koordynację ruchową dziecka?

Koordynacja ruchowa u dzieci tak jak motoryka duża i mała, kreatywność i integracja sensoryczne to hasła, które pojawiają się zawsze wtedy, gdy mówimy i prawidłowym rozwoju. Są to aspekty, które kształtuje się od pierwszych chwil życia, a kolejne etapy, kolejne kroki sprawiają, że uważnie wybieramy aktywności i zabawki. Chodzi o to, by poza tym że pozwolą miło spędzać czas, to również będą kształtować umiejętności, pomagają ćwiczyć zręczność i zwinność w bardzo przyjemnych okolicznościach. Gry i zabawy, a także maty edukacyjne w formie puzzli pobudzają przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną i świadomość ciała, które musi poradzić sobie z różnymi zadaniami, by zwiększać zakres ruchu, pracować nad precyzją i równowagą oraz szybkością. I choć zakłada się, że koordynację rozwija się od 7 do 12 roku życia, to na nią pracuje się od urodzenia i doskonali do końca życia.

Ciało ma moc

Rozwój motoryki i świadomości poruszania się jest długim procesem i bardzo złożonym. Jego kolejne etapy widać w postępach, a każdy rok staje się kamieniem milowym w rozwoju. Oczywiście praca nad koordynacją wymaga szeregu celowych i przemyślanych działań oraz cierpliwości i wielkiego wsparcia opiekuna, by się nie zrażać, gdy coś się nie uda, zdarzają się upadki i nie zawsze będzie się wygrywać. Określa się, że w okolicach 7 roku życia jest najlepszy moment na ćwiczenie koordynacji, ponieważ już wtedy dziecko ma opanowane podstawowe mechanizmy ruchowe takie jak chodzenie, siadanie, skakanie, jazdę na rowerze czy hulajnodze. Trening oczywiście ma sprawiać, że praca ciała będzie bardziej precyzyjna, celowa, a tym samym dziecko osiągnie pełnię możliwości. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że do tego celu zmierzamy od samego początku i aktywności oraz ruch muszą być najważniejszą atrakcją dnia codziennego. Dzięki temu umiejętności nabywa się naturalnie, bo jest to proces, który, o ile dziecko nie ma problemów ze zdrowiem, dzieje się sam. My jedynie w konsekwentny i bardzo przemyślany sposób go wspomagamy. Świetnie sprawdzają się różnego rodzaju zabawki interaktywnie takie jak na przykład lokomotywa z szeregiem funkcji, która zachęca do aktywności.

Jakie gry i zabawki?

Doskonałym pomysłem na to, by ćwiczyć koordynację ruchową są różnego rodzaju gry zręcznościowe dostosowane do wieku i możliwości graczy. To propozycje dla całych rodzin oraz grup rówieśników i dlatego właśnie warto zainwestować w propozycje, które będą inspirujące, dadzą okazję do świetnej zabawy i przede wszystkim staną się podstawą koordynacji. Tu niezmiennie królują zarówno kultowe i ponadczasowe gry rodzinne, jak i nowe propozycje, które podbijają serca młodszych i starszych. W domu lub w ogrodzie można na przykład zamontować tarczę do Darta, która daje okazje do tego, by świetnie bawić się w samotności lub też w większym gronie. Prawdziwym przebojem stała się również gra Sprytna Ośmiornica. Tu trzeba wykazać się bardzo dużą zręcznością.

Wśród zabawek rozwijających kreatywność ważne miejsce zajmują również pojazdy i dodatki takie jak hulajnogi, rowerki, pchacze czy wrotki. I mimo że takie lekcje mogą się kończyć siniakami i zadrapaniami, przez co niezbędnymi elementami są ochraniacze i kask, to niewątpliwie właśnie taka aktywność sprawia, że w późniejszym okresie dzieci będą miały zdecydowanie lepszą kontrolę nad ciałem.

Koordynacja to wiele funkcji

Choć rozpatrujemy koordynację w kontekście sprawności ruchowej, to warto pamiętać o tym, że wspomaga ona wiele różnych procesów zachodzących w ciele i układzie nerwowym. Przede wszystkim poprawia orientację w przestrzeni, równowagę i koncentrację. Tym samym sprawia, że dziecko ma podzielną uwagę, lepiej i szybciej się uczy, a także kształtuje się w nim poczucie rytmu. Dlatego tak ważne jest, by dobierać gry do zainteresowań i predyspozycji dzieci, ponieważ wówczas chętnie będą one ćwiczyć, sięgać po nowe aktywności, zdobywać umiejętności i świetnie się bawić w oderwaniu od tabletów i smartfonów. Mały miłośnik chemii z pewnością będzie zachwycony własnym laboratorium, a rodzice, którzy zdecydowali się na metodę Montessori w edukacji oraz wychowaniu dzieci, docenią przygotowywane dla nich propozycje.

Gry zręcznościowe i zabawki edukacyjne to przede wszystkim aktywna rozrywka, która jest wciągająca i pozwala bawić się w zdrowej i bezpiecznej atmosferze. To również okazja do tego, by spędzać czas z dziećmi i wspólnie pokonywać trudności. W tym aspekcie wzorce są bardzo istotne i to przez przykład pokazujemy, że dobrze jest spędzić dzień na przejażdżce rowerowej. W ogrodzie czy na podwórku sprawdzą się slalomy między przeszkodami, chodzenie po linie, skakanie na skakance czy też prosta zabawa w naśladowanie. Niezbędne są również różnego rodzaju piłki i na przykład badminton. Oczywiście ważnym elementem są obowiązkowe w każdym domu klocki. To zabawa, która nigdy się nie kończy. Poprawia kreatywność oraz motorykę oraz pozwala tworzyć i tworzyć, i tworzyć. Większe klocki dedykowane są młodszym dzieciom. Starsze mogą tworzyć niezwykłe konstrukcje lub pojazdy.

Polecane

pixel