Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać maskotkę do wieku dziecka?

2020-10-23
Jak dobrać maskotkę do wieku dziecka?

Z pewnością pamiętasz swoją ulubioną maskotkę. Może nawet jeszcze ją masz lub podarowałeś dziecku. To ulubiona przytulanka jest synonimem beztroskich chwil, daje poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu wspiera malucha podczas rozwoju emocjonalnego. To pociecha, przyjaciel i powiernik.
Misie, króliczki czy też pluszaki inspirowane bohaterami z ulubionej bajki czasem piętrzą się w pokojach najmłodszych i tych nieco starszych, a każdy z nich jest na wagę złota i żadnego nie można oddać. I choć wielu rodziców uważa, że to zbieracze kurzu, to warto pamiętać o tym, że dla dziecka taka zabawka jest niezwykle ważna i znacząco wpływa na jego rozwój. Musi być oczywiście dopasowana do wieku, możliwości oraz preferencji malucha. Poza tym to, co nam się podoba i nas zachwyca, niekoniecznie znajdzie uznanie w oczach dzieci.

Ważny ukochany miś

Miękki i przyjemny w dotyku pluszak to zabawka, która pomaga maluchowi przeżyć lęk separacyjny w pierwszych latach życia. Towarzyszy mu w trudnych chwilach od pierwszych dni, sprzyja także ukształtowaniu się dziecięcej tożsamości w wieku przedszkolnym. Z pewnością to także idealny towarzysz zasypiania dając poczucie bezpieczeństwa, gość na popołudniowej herbatce oraz oczywiście przedmiot, który pozwala odgrywać sceny znane z ulubionych animacji, wymyślonych historii czy też niezwykle ważnej gry w role. A to świetne narzędzie do tego, by budować relacje międzyludzkie. Maskotka zawsze wysłucha, nigdy nie zdradzi tajemnicy i ma ochotę na niekończącą się zabawę. Dzięki temu jest po prostu bezkonkurencyjna.

Warto zwrócić również uwagę na terapeutyczną rolę maskotek. Łagodzą stres, pomagają rozwiązywać problemy, a także budują empatię. Są wykorzystywane przez psychologów oraz służby ratunkowe, ponieważ tworzą przyjazną najmłodszym przestrzeń.

Idealna maskotka

Jak wybrać idealną maskotkę? Choć pluszak najczęściej kojarzyć się będzie z misiem, to warto pamiętać, że w ofercie sklepów znaleźć można różne inne propozycje. Pieski, kotki, króliczki są idealne do przytulania. Poza tym maskotką świetnie sprawdzi się ulubiony kocyk, pacynka, poduszka, a czasem nawet ukochana tetrowa pielucha. Stąd też niezwykle ważne jest to, by wsłuchać się w potrzeby dzieci, a także by wybierać bezpieczne zabawki wykonane z certyfikowanych materiałów. Maskotka nie jest zabawką, na której się oszczędza, ponieważ ona będzie naprawdę blisko dziecka, na co dzień i często co noc. Będzie ją zabierać na spacer, do przedszkola, na wakacje, a tym samym będzie musiała bardzo dużo przejść. Ale tak właśnie wygląda ukochany pluszak.

Maskotka dla najmłodszych

Propozycje dla najmłodszych są przede wszystkim dla nich bezpieczne. Nie mogą zawierać elementów łatwych do połknięcia czy też ostrych, a miękki materiał oraz atrakcyjna kolorystyka powinny przykuwać uwagę. Maskotka dla maluszka pozwala mu zrozumieć, że istnieje świat poza mamą, staje się więc niezastąpionym towarzyszem zasypiania. Dla niemowlaka świetnie sprawdzi się przyjemne w dotyku zwierzątko czy zabawka kontrastowa, które rozwijają zmysł wzroku i są szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych. Można również sięgać po propozycje, które są swoistą pozytywką. Subtelne melodie dają okazję do tego, by się wyciszyć i ukoić zmysły. Producenci proponują również maskotki, które delikatnie świecą, a tym samym sprawiają, że przestrzeń wokół jest bardzo przyjazna.

Towarzysz dla starszaka

Dzieci bardzo chętnie sięgają po maskotki z wizerunkami ulubionych bohaterów bajkowych. Pozwalają one się w pewien sposób identyfikować z postacią i wartościami, jakie ona reprezentuje. W efekcie w pokoju mogą pojawić się wszyscy bohaterowie Psiego Patrolu lub ukochane disnejowskie charaktery. Tak jak rozwija się sama animacja, tak też motywów w sklepach i na dziecięcych półkach pojawia się coraz więcej. Bohaterowie bajek to idealny materiał do zabawy. Rewelacyjnie nadają się do tego, aby odtwarzać historie znane z ekranu lub też wymyślać swoje własne. A to kształtuje wyobraźnię oraz buduje myślenie przyczynowo-skutkowe. Niewątpliwie taka zabawa ma również kontekst rówieśniczy, ponieważ hitowe produkcje to element pokoleniowy, który towarzyszy szerszemu gronu dzieci. Nie wolno oczywiście zapominać o funkcji wychowawczej maskotki oraz o tym, że jest ona stworzona do przytulania, a nie ma nic lepszego niż opieka dzielnego ulubionego bohatera.

Interaktywne propozycje

Nowoczesne interaktywne pluszaki podbijają rynek. Nie ma się co dziwić, bo technologia towarzyszy nam na co dzień, a także dzieci są bombardowane różnego rodzaju nowinkami. Sama idea wydaje się więc słuszna, a maluchy chętnie sięgają po mówiące, śpiewające czy poruszające się pluszaki. Pluszaki interaktywne to doskonali towarzysze podczas zabawy, która dodatkowo może być niezwykle ciekawą lekcją angielskiego, liczenia, piosenek, a nawet zachętą do ćwiczeń gimnastycznych. Maskotki interaktywne motywują do działania, są najlepszą lekcją sprawstwa oraz towarzyszem w codziennym rozwoju. Dlatego właśnie są tak chętnie wybierane przez dzieci i dorosłych i są prawdziwym prezentowym hitem.

Samodzielnie zrobiona maskotka

Czym kierować się przy wyborze kandydata na pierwszą przytulankę, którą sprezentujemy swojemu dziecku? Może to być bohater ulubionej bajki, samodzielnie wykonana pluszowa maskotka czy stary miś pamiętający dzieciństwo rodziców. Warto zwrócić uwagę, by zabawka była odpowiednia dla malucha, miękka i wytrzymała. Idealną maskotkę można znaleźć w sklepie internetowym, lub jeśli ktoś ma zdolności manualne stworzyć ją własnoręcznie
Należy zwrócić uwagę, by materiał z którego będzie wykonana był wytrzymały, przyjemny w dotyku i można go było prać w pralce.
Urocze maskotki zrobione własnoręcznie przedstawiające bohatera np. Psiego Patrolu z włóczki Himalaya Dolphin Baby z pewnością zadowolą starsze dzieci.
Miękki w dotyku pluszak będzie nie tylko ozdobą dziecięcego pokoju, ale także przyjacielem i towarzyszem zabaw. Jaką włóczkę wybrać do stworzenia prezentu dla niemowlaka czy noworodka? W tym wypadku bardziej sprawdzi się dobrej jakości bawełna lub połączenie bawełny z bambusem, np. Yarn Art gdyż składają się one z naturalnych włókien, które przepuszczają powietrze. Z całą pewnością taka pierwsza przytulanka będzie unikalna, bezpieczna dla maluszka i przyjemna w dotyku.
Włóczka Himalaya natomiast sprawdzi się na zabawkę czy koc dla nieco starszego dziecka.

Choć maskotki towarzyszą nam od wieków i najczęściej kojarzą się z pluszowymi misiami, to warto zauważyć, że moda się zmienia i oczekiwania najmłodszych też. W efekcie to przecież oni budują pewnego rodzaju więź z zabawką oraz spędzają z nią wartościowy czas. Zanim więc dokonasz wyboru, sprawdź, czym tak naprawdę interesuje się Twoje dziecko.

Polecane

pixel