Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gry planszowe jako idealna rozrywka na długie jesienne wieczory

2020-10-05
Gry planszowe jako idealna rozrywka na długie jesienne wieczory

Jesień. Dla jednych piękna kolorowa i nostalgiczna, a innym kojarzy się ze spadkiem nastroju, nawracającymi infekcjami oraz oczywiście z przejmującym chłodem. Z pewnością zmienna aura nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, a w tym roku szczególnie ograniczamy kontakty międzyludzkie i dbamy o odporność. Popołudniami i wieczorami chętniej zaczytujemy się w ulubionych książkach, oglądamy filmy i oczywiście bawimy się z dziećmi. Jesień to także idealna pora, by sięgnąć po gry planszowe. Zarówno te znane od pokoleń, jak i wydawnicze nowości cieszą się dużym powodzeniem, więc bez problemu znajdziecie idealną propozycję dla siebie.

Dlaczego warto grać?

Gry planszowe to jedna z popularniejszych rozrywek, po którą sięgają dzieci, dorośli i całe rodziny. Teraz przeżywają swój wielki renesans, a tym samym stają się bardzo interesującą alternatywą dla komputerów, smartfonów i tabletów. A jest o co zabiegać, bo to najlepsza forma nauki przez zabawę oraz okazja do wspólnego spędzania czasu wolnego, o co czasem jest trudno. Gry planszowe rozwijają logiczne myślenie, uczą podejmowania decyzji, a także brania za nie odpowiedzialności. To świetna lekcja planowania, przewidywania oraz relacji przyczynowo-skutkowych. Poza tym najlepsza forma współzawodnictwa, bo trzeba się nauczyć przegrywać i wygrywać.

Gry planszowe pozwalają również wcielać się w role, a tym samym są idealną okazją do tego, by znaleźć inny punkt widzenia, a także by się odstresować. To bezsprzecznie najlepsza zabawa, jaką człowiek wymyślił.

Gra, która sprawia radość

By gra planszowa przyciągała wszystkich do wspólnego stołu lub dywanu, musi być dopasowana do możliwości i zainteresowań wszystkich graczy. W przypadku dzieci będziemy najczęściej mówić o tym, by była dobrana do wieku i stopnia zaawansowania. Po inne propozycje sięgnie maluch, a zupełnie inne będą interesujące dla nastolatków. Każdy z nas ma również swoje upodobania, choć warto czasem spróbować nowej fabuły i innej rozgrywki. Niezmiennie to również chętnie wybierany pomysł na prezent, choć w całym bogactwie propozycji można się nieco pogubić.

Zadbaj o rozwój

Inwestycja w dobrą grę planszową to nie tylko troska o wspólny czas. To także rozwijanie umiejętności oraz ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz innych funkcji mózgu. A to będzie procentować w sposobie uczenia się, przyswajania nowych wiadomości oraz kojarzenia faktów. A to kolejne potwierdzenie tezy, że umysł trzeba rozwijać już od pierwszych lat życia i to najlepiej w atrakcyjny sposób. Tak ważne jest łączenie zabawy i nauki. Przede wszystkim planszówki wprowadzają w zasady, jakich trzeba przestrzegać i które są dla wszystkich takie same. Poza tym pokazują, że czasem się wygrywa, a czasem się przegrywa i w każdej sytuacji trzeba umieć sobie poradzić. Gry uczą również strategii, dedukcji oraz rozwijają logiczne myślenie. Budują również więzi, integrują, poprawiają komunikację i pozwalają się poznać. Poza tym są atrakcyjne wizualnie i oparte o naprawdę ciekawe pomysły, więc sprawiają, że czasem długie godziny mijają na kolejnych rozgrywkach i rewanżach.

Wygrywać i przegrywać

Jeśli zastanawiasz się, w co bawić się z dzieckiem jesienią, szczególnie gdy bardzo realnym widmem jest nauka i praca zdalna, ograniczenie aktywności, a czasem też choroba albo brzydka pogoda, wybierz planszówki. Czas w domu nie musi być zmarnowany, a liczne gry z pewnością pozwolą znaleźć idealne propozycje dla całej rodziny. A to niekończąca się zabawa na przekór deszczom, wiatrom i katarom. Rankingi gier planszowych oczywiście się zmieniają, ale warto pamiętać, że są atrakcyjne propozycje poza Monopoly czy kultowym Chińczykiem

  • Gra planszowa Minecraft powstała z fascynacji popularną grą komputerową. Świat zbudowany z sześcianów może również przykuwać uwagę w wersji realistycznej. To można budować, przeżywać niezwykłe przygody oraz oczywiście walczyć z niebezpiecznymi mobami. Rodzicom z pewnością pozwoli również poznać ulubione aktywności najmłodszych i tych nieco starszych.
  • Niezwykle atrakcyjna jest gra Cud Miód. Dzięki niej można poznać tajniki pracy pszczelarza oraz proces powstawania miodu. Całość zachwyca nie tylko atrakcyjną fabułą i edukacyjnymi treściami, ale również piękną szatą graficzną. Co istotne, gra wykorzystuje również tak popularne memory, które jest uwielbiane przez dzieci oraz dorosłych i niesamowicie ćwiczy pamięć.
  • Świetną propozycją dla miłośników programowania jest Gra PixBlocks Baw się Graj Programuj. Ciekawe rozgrywki logiczne są fantastyczną zabawą dla dzieci i rodziców, a trzy poziomy trudności pozwalają dopasować ten idealny do możliwości.
  • Przebojem jest również Gra w życie. Tu można planować kolejne kroki kariery i za każdym razem spotykać się z tym, że życie zaskakuje i jest nieprzewidywalne. Wygrywa ten, kto zarobił najwięcej. 

W ofercie sklepu znaleźć można wiele różnych propozycji, a długie jesienne wieczory to najlepsza motywacja, by znaleźć idealne gry i  świetnie się bawić. Do tych wartościowych będziecie bardzo często wracać.

 

pixel