Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czas kwarantanny - zapewnij swojemu dziecku zajęcie!

2020-04-17
Czas kwarantanny - zapewnij swojemu dziecku zajęcie!

Z pewnością nieraz się zdarzało, że zostawaliście z dzieckiem w domu na kilka lub kilkanaście dni. Poza feriami i wakacjami, kiedy jednak można pozwolić sobie na urozmaicenie aktywności, to takim okresem bywa na przykład choroba. W tym roku sytuacja jest trudniejsza. Od półtora miesiąca jesteśmy z dziećmi zamknięci w domach, a wyjście na zewnątrz trzeba bardzo mocno ograniczyć. W efekcie spędzamy z sobą całą dobę, żyjemy w stresie, monotonia wkracza w codzienność, a zdalne nauczanie często rodzi frustrację. I choć pewnie nie wszyscy dysponują odpowiednią przestrzenią, by znaleźć sobie miejsce, ani też nie potrafią zorganizować sobie czasu wolnego, którego jest w nadmiarze, to dla zdrowia psychicznego warto znaleźć dziecku zajęcia, by nie zmieniało monitora komputera po lekcjach na ekran telewizora. To również ważne zarówno wtedy, gdy pracujemy zdalnie, jak i wówczas, gdy potrzebujemy chwili dla siebie.

Ustal plan dnia

Choć czas epidemii i wdrożenie koniecznych zachowań nie należą do najprzyjemniejszych, to po prostu trzeba je przeżyć. W efekcie trzeba walczyć z nudą, i z szeregiem zajęć, które dzieci otrzymują ze szkoły, a które niekoniecznie chcą robić. I o ile kilka takich dni jesteśmy w stanie wytrzymać, to kilkadziesiąt może rodzić zniechęcenie. I dlatego warto zadbać o siebie i o dziecko, a tym samym zaproponować zajęcia, które pozwolą spędzać czas kreatywnie. Z drugiej strony niech będą okazją do tego, by się poznać, pobyć razem oraz zadbać o rozwój malucha i starszaka. Wszak jeszcze nigdy takiej okazji nie było. Niech czas na kwarantannie nie będzie stracony.

By dziecko mniej się nudziło, warto sprawić, by każdy dzień był inny. Oczywiście w tej sytuacji może być to trudne, ale dobry plan dnia, który trzeba ustalić wcześniej, z pewnością ułatwi zadanie. Z jednej strony pewnie zajęcia szkolne będą determinować harmonogram, a z drugiej taki program pozwoli całej rodzinie odnaleźć się w czasie i w przestrzeni. I niech w planie znajdą się te wszystkie rzeczy, które robicie codziennie. Warto dziecko zaangażować na przykład w przygotowywanie posiłków i sprzątanie. Oczywiście powinny być to prace na miarę możliwości, a z drugiej strony nawet maluch w czasie, kiedy robimy śniadanie, może przygotowywać swoje na zabawkowej kuchence lub też potem sprzątać swoim odkurzaczem swój pokój. Taka zabawa w role to jedna z najlepszych aktywności, która dodatkowo wprowadza w pewnego rodzaju obowiązki. Dobry plan dnia – ustalany przez wszystkich domowników pozwoli wygospodarować czas na zabawę, pracę, naukę, przyjemności, a może i lenistwo. Wszak mamy go dość dużo, a w trudnej sytuacji lepiej, gdy będziemy mieć dobre humory i satysfakcję.

Edukacja w innym wydaniu

Z pewnością epidemia wymusi w pewien sposób dyskusję na temat choroby, samego wirusa czy też konieczności zachowania higieny. Trzeba będzie wytłumaczyć maluchom i starszakom, dlaczego trzeba zostać w domu, a pojawiający się w mediach lekarze również będą przykuwać uwagę. By oswoić temat, można sięgnąć po planszowe gry tematyczne, które dotykają tematów zdrowia, ciała człowieka oraz jego funkcjonowania. Niezbędnikiem w pokoju mniejszego dziecka może być również zestaw lekarski, który świetnie sprawdzi się przy diagnozowaniu i leczeniu lalek, misiów, rodzeństwa i oczywiście rodziców. To jedna  z najchętniej wybieranych przez dzieci aktywności, a dzięki niej łatwiej będzie przekonać wszystkich o konieczności częstszego mycia rąk czy też obowiązku noszenia maseczek.

DIY

Choć otoczeni jesteśmy nowoczesnymi technologiami, warto je nie tyle odstawić na bok, co uzupełnić innymi aktywnościami. Jeśli dziecko spędza kilka godzin dziennie przy komputerze, pracując nad lekcjami online, postarajmy się znaleźć mu taką aktywność, która nie wymaga elektroniki, a angażuje dłonie, wzrok oraz pozwala rozwijać kreatywność. Dlatego warto sięgnąć na przykład po kolorowanki i wycinanki u mniejszych dzieci. Rewelacyjne będą również zabawy z różnego rodzaju masami plastycznymi lub piaskiem kinetycznym. Starszych może uda się nakłonić do tego, by sięgnęli po modny i niezwykle atrakcyjny scrapbooking. Tworzenie albumów, kartek, dekoracji czy biżuterii może być fantastyczną przygodą i niewątpliwie mocno wpływa na  rozwijanie struktur mózgu odpowiedzialnych za kreatywność. Poza tym w efekcie powstają małe dzieła sztuki, które mogą stać się ciekawym prezentem na przykład dla babci, cioci czy też nauczyciela.

Kultowe rozwiązania

Niewątpliwie w czasie „przymusowego uziemienia” warto sięgnąć po rozrywki, które towarzyszą nam od lat. Oczywiście ciekawym pomysłem będzie na przykład dzień czytania książek, dzień rysowania, dzień rozwiązywania krzyżówek czy sudoku. Warto sięgnąć także po gry karciane oraz planszówki. Tu sprawdzą się zarówno te propozycje, które są w modzie od lat, jak i nowoczesne produkty. Przede wszystkim gry planszowe pozwalają nam wspólnie spędzać czas, a nie ma się co oszukiwać, że w normalnych warunkach na co dzień mamy go mało. Pozwalają się poznać, a także są doskonałym motorem do rozwijania zainteresowań, uczenia strategii, umiejętności wygrywania i przegrywania. Oczywiście trzeba dobrać grę do możliwości dzieci i jego zainteresowań. Bez problemu znajdziemy takie propozycje jak kultowe memory, nieśmiertelny chińczyk, fabuły oparte na historii czy też modne strategiczne rozgrywki.

Polecane

pixel