Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Aktywny czas wiosną i latem

2023-04-21
Aktywny czas wiosną i latem

Kiedy dziecko nie może usiedzieć w wózku, a nóżki chętnie same niosłyby malucha w kierunku przygody, to czas by rozejrzeć się za rowerkiem czy hulajnogą dla swojej pociechy.
Dla najmłodszych sprawdzą się rowerki trójkołowe pchane przez rodziców, jeździki na kółkach, hulajnogi z siedziskiem i rowerki biegowe.
Nawet 9-miesięczny maluch może jechać w urządzeniu do tego przystosowanym. Pchany przez rodzica, później odkryje możliwość samodzielnego napędzania rowerka.

Dla dzieci umiejących się samodzielnie odpychać świetnie sprawdzą się kolorowe jeździki trzy i czterokołowe. Do wyboru są drewniane, plastikowe, z akcesoriami, ulubionymi bohaterami i innymi dodatkami.
Kolejną atrakcją są pojazdy przypominające samochód, auta sterowane przez rodzica i hulajnogi z siedziskiem.

Następny etap w przemieszczaniu się dzieci to klasyczna hulajnoga napędzana siłą mięśni.
To idealny prezent dla aktywnego dziecka już w wieku 2-3 lat.
Maluch korzystający z takiego urządzenia powinien rozumieć podstawowe zasady bezpieczeństwa i nosić na głowie kask.
Hulajnoga to atrakcja dla małych dzieci, uczniów, a także dorosłych, dlatego warto dobrać odpowiedni sprzęt do wieku i wzrostu użytkownika.
Należy pamiętać, że jazda na hulajnodze przy większej prędkości czy nierównym podłożu może być niebezpieczna. Warto na wszelki wypadek wybrać taki model, który skutecznie zminimalizuje ryzyko kontuzji. Sprzęt sportowy, także dla dziecka, powinien posiadać certyfikat bezpieczeństwa.
Do wzięcia pod uwagę jest wiele czynników, m. in. waga urządzenia, czy platforma jest antypoślizgowa, czy uchwyty są antypoślizgowe, czy posiada hamulec, a także z jakiego materiału zostały wykonane koła.
Starsze dzieci, które opanowały już odpychanie i balansowanie ciałem na hulajnodze, a nie chcą już jeździć w przyczepce rowerowej i foteliku rowerowym, mogą zacząć naukę jazdy na rowerze z dodatkowymi kółkami.
Kilkulatki szybko pozwolą na odpięcie kółek bocznych i zaczną przygodę z samodzielną jazdą na dwóch kółkach.
Odpowiedni jednoślad dla 3-latka powinien mieć koła o wielkości 12 cali. Dla 4, 5 i 6 latków wybieramy już najczęściej rower, którego koła mają wielkość 14 - 16 cali.

Kiedy dziecko się już zmęczy odpychaniem, zna już wszystkie ścieżki na osiedlu, rodzic potrzebuje chwilę czasu dla siebie, a pogoda nadal sprzyja, warto zorganizować kilka atrakcji na balkonie lub w ogródku, by nie wracać do tych samych zestawów klocków i bajek, które umilały czas jesienią i zimą.
Maluchom wystarczą proste zabawki i gry by czerpać radość. W zapełnieniu czasu wolnego pomogą maszynki do tworzenia baniek mydlanych, piłki, pistolety i psikawki na wodę.
Bardziej wymagające dzieci mogą ćwiczyć rzucanie do kosza, rozegrać mecz piłki nożnej, ćwiczyć odbijanie piłki paletką, skakać na skakance, rzucać frisbee czy skakać na trampolinie.
Wybierając gry i zabawki dla dzieci na sezon letni warto kierować się wiekiem, preferencjami, a także ilością miejsca przeznaczonego na spędzanie czasu poza domem.
Mając do dyspozycji większy ogródek bez problemu można ustawić trampolinę, bramki, basen czy piaskownicę. Posiadając tylko niewielki balkon można rozstawić dziecku namiot lub tipi, a razem z misiami może przeżywać wymyślone przygody. Niewiele miejsca zajmują także małe domki dla dzieci, czy stoły do zabawy w piasku i wodzie, bujaki.
Podczas spacerów można zdecydować się na puszczanie latawców, obserwację ptaków, puszczanie baniek, czy naukę jazdy na deskorolce.

Latem i wiosną dni są dłuższe, jest więcej dni wolnych od nauki i pracy, dzięki czemu warto mieć plan dotyczący wypełnionego słońcem czasu.
Dla maluchów z krótką pamięcią zabawki z poprzedniego sezonu będą atrakcją, natomiast dla starszych “stare” zabawki mogą nie wystarczyć, więc trzeba będzie uzupełnić zbiory o kilka dodatkowych pozycji, by dzieci, jak i rodzice czerpali przyjemność z tego czasu.

pixel