Hulajnogi dla dzieci - czyli jak wybrać pierwszą hulajnogę dla dziecka?
2019-09-11
O hulajnogach ostatnio jest bardzo głośno. Przede wszystkim te znane od lat pojazdy w wersji elektronicznej podbijają kolejne miasta, a tym samym nie cichną dyskusje na temat bezpieczeństwa czy przepisów w ruchu drogowym, które do tej pory w ogóle nie brały pod uwagę tego typu pojazdów. Niezmiennie jednak każda rozmowa czy też widok ludzi, którzy poruszają się hulajnogami na co dzień, z pewnością wywołają w domach dyskusję, kiedy i czy w ogóle kupić taką rzecz dziecku.
Bezpieczeństwo dziecku powinna zapewnić cała konstrukcja hulajnogi, ale najważniejszym elementem będą oczywiście hamulce, które pozwolą się zatrzymać, kiedykolwiek chcemy, a z drugiej strony cały proces nie doprowadzi do utraty równowagi. Najczęściej w hulajnogach dla dzieci hamulcem jest po prostu tylny błotnik. Jeśli jest wykonany z plastiku od spodu powinien być wykończony metalową wkładką, która wytrzyma tarcie oraz wysoką temperaturę, które powstają podczas zatrzymywania pojazdu. W niektórych hulajnogach producenci montują również hamulce szczękowe analogiczne do tych rowerowych, ale jest to opcja dla nieco starszych dzieci. Warto zadać również o regulację kierownicy. Pozwala ona dopasować wysokość do wzrostu dziecka i niejako całość rośnie razem z nim. Dzięki temu hulajnoga nie jest gadżetem na jeden sezon. To szczególnie istotne, bo dzieci szybko rosną i nigdy nie wolno kupować pojazdów tego typu na wyrost.
Aktywność na świeżym powietrzu
Moda na hulajnogi trwa od kilku lat. Co istotne, przede wszystkim zmienił się standard ich wykonania i wykończenia, a także pojawiły się modele specjalnie dedykowane najmłodszym użytkownikom. To doskonała okazja, by dzieci zachęcać do aktywności na świeżym powietrzu, ćwiczyć koordynację ruchową oraz pokazywać wzorce spędzania czasu z dala od telewizji czy tabletu. Zresztą, większości dzieci wcale nie trzeba do tego namawiać. Hulajnoga jest doskonałym pomysłem na pierwszy pojazd dla najmłodszych, z którego mogą korzystać, zanim wsiądą na rower. Jest tańsza, a szereg różnych możliwości oraz regulacje pozwolą dopasować odpowiedni model do potrzeb.Moja pierwsza hulajnoga
Z hulajnogi mogą korzystać już roczne dzieci. Oczywiście wszystko zależy od ich predyspozycji, zainteresowania oraz zdolności motorycznych. Jak z każdą inną aktywnością nic nie może być na siłę, bo zamiast zachęcić dziecko do aktywności, możemy zadziałać w drugą stronę. Poza tym trzeba pamiętać, że, wybierając hulajnogę, nie możemy kierować się jej wyglądem i ceną, lecz parametrami, wytrzymałością i certyfikatami, bo w ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić maluchowi bezpieczeństwo.Na co zwrócić uwagę?
Pierwsza hulajnoga musi być zrobiona z wytrzymałych materiałów. Zazwyczaj będzie trójkołowa, a niektórych wersjach będzie miała również siedzisko i będzie mogła być używana jako swoisty jeździk. Poza tym warto wybrać takie modele, które będą regulowane, a tym samym umożliwią idealne dopasowanie wysokości do wzrostu dziecka. Niezwykle ważne będą również różnego rodzaju certyfikaty, które będą potwierdzać doskonałą jakość. Najważniejszym z nich będzie charakterystyczny znak CE.Idealne rozwiązanie dla najmłodszych
Certyfikaty unijne dają gwarancję jakości produktu. Musimy być pewni, że hulajnoga nie jest wykonana z rakotwórczego plastiku, a całość nie zagraża bezpieczeństwu dziecka oraz wytrzymałości całej konstrukcji. Warto zwrócić uwagę również na wykończenie, by nie było ostrych krawędzi, a także, aby żadne elementy nie groziły na przykład skaleczeniem. Oczywiście pewnie oko będą przyciągać kolory i wzory, ale tak naprawdę uwaga powinna się skupić na kołach i całym układzie jezdnym. W hulajnogach dla najmłodszych najczęściej spotkamy konstrukcje trójkołowe, które zapewniają zdecydowanie lepszą stabilność na drodze i są doskonałe, aby nauczyć się jeździć, a także manewrować i hamować. Kółka powinny toczyć się same i dawać jak najmniejszy opór. Dzięki temu cała jazda będzie lekka i przyjemna i nie będzie wymagać od dziecka zbyt dużego wysiłku, który mógłby zniechęcać. Kółka mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub z gumy, ale warto sprawdzić, by ten materiał był twardy i elastyczny. To daje gwarancję doskonałej amortyzacji, co przydaje się podczas jazdy w zróżnicowanym terenie.Bezpieczeństwo dziecku powinna zapewnić cała konstrukcja hulajnogi, ale najważniejszym elementem będą oczywiście hamulce, które pozwolą się zatrzymać, kiedykolwiek chcemy, a z drugiej strony cały proces nie doprowadzi do utraty równowagi. Najczęściej w hulajnogach dla dzieci hamulcem jest po prostu tylny błotnik. Jeśli jest wykonany z plastiku od spodu powinien być wykończony metalową wkładką, która wytrzyma tarcie oraz wysoką temperaturę, które powstają podczas zatrzymywania pojazdu. W niektórych hulajnogach producenci montują również hamulce szczękowe analogiczne do tych rowerowych, ale jest to opcja dla nieco starszych dzieci. Warto zadać również o regulację kierownicy. Pozwala ona dopasować wysokość do wzrostu dziecka i niejako całość rośnie razem z nim. Dzięki temu hulajnoga nie jest gadżetem na jeden sezon. To szczególnie istotne, bo dzieci szybko rosną i nigdy nie wolno kupować pojazdów tego typu na wyrost.